Konserwacja (czyszczenie soczewki) napędu CD/DVD

Na początek należy wyczyścić soczewkę lasera. W tym celu należy wysunąć szufladę (w przypadku CD/DVD bez szuflady trzeba wymontować i rozebrać napęd) i patyczkiem do czyszczenia uszu oraz specjalnym środkiem przeczyścić soczewkę lasera.

Po tym wykonujemy próbę działania napędu, najlepiej na kilku płytach o różnym stopniu porysowania.

Jeśli test się nie powiedzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że laser napędu jest już słaby (zużyty) i napęd kwalifikuje się do wymiany.

Sposób czyszczenia soczewki lasera.

Należy pamiętać o fakcie, że obecnie produkowane soczewki lasera zazwyczaj wykonane są z plastiku. Do czyszczenia nie należy używać rozpuszczalników, zmywaczy do paznokci, itp – mogą uszkodzić soczewkę (spowodować zmatowienie).

Można użyć specjalnych płynów lub izopropanolu, itp sprawdzając wcześniej skład chemiczny.

Do czyszczenia można użyć np. patyczka do czyszczenia uszu. Patyczek powinien być lekko zwilżony, aby nie zalać okolic soczewki.

Należy zwrócić uwagę na ewentualne zmatowienie soczewki. Jeśli nie uda się usunąć zmatowienia i doprowadzić soczewki do błysku – być może była czyszczona niewłaściwym środkiem i została uszkodzona. W takim przypadku napęd klasyfikuje się do wymiany.

Soczewkę należy czyścić delikatnie, nie naciskając zbyt mocno. W przypadku silnego zabrudzenia należy zmieniać patyczek. W czasie czyszczenia można obracać patyczkiem.

Soczewka w czasie pracy porusza się zarówno w pionie (ogniskowanie) jak i w poziomie. Powinna być zawieszona i dać poruszać.

Czyszczenia soczewki lasera:

Wymiana maskownicy:

Poniżej zdjęcia obrazujące sposób czyszczenia soczewki lasera.

Napęd DVD po wysunięciu tacki:

Soczewka lasera:

Sposób czyszczenia soczewki:

Oferujemy czyszczenie i wymianę napędów: zobacz ogłoszenia na Gumtree lub Allegro lub zapytaj – info@naprawa-laptopa.com.pl, +48605060877.

Exit mobile version