Problemy z działaniem na zasilaczu, ładowaniem – gniazdo zasilania

W przypadku uszkodzonego gniazda zasilacza mogą pojawić się problemy z pracą na samym zasilaczu lub z ładowaniem baterii – brak ładowania, przerywanie ładowania. Usterka może ustępować po obróceniu, wygięciu wtyczki zasilacza.

Objawy: laptop nie pracuje na zasilaczu lub pracuje po wygięciu wtyczki, nie ładuje baterii lub przerywa ładowanie, pracuje poprawnie na naładowanej baterii.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić zasilacz – np. uszkodzony kabel lub wtyczka zasilacza może dawać taki sam efekt jak uszkodzone gniazdo.

W przypadku uszkodzenia gniazda lutowanego do płyty używanie laptopa z takim uszkodzeniem może spowodować wypalenie laminatu płyty głównej lub jej fizyczne uszkodzenie – wygięcie lub pęknięcie poprzez wyginanie wtyczki.

W przypadku gniazd lutowanych do płyty w celu wymiany gniazda zasilacza zazwyczaj konieczne jest wyjęcie płyty, wylutowanie gniazda i wlutowanie nowego.

Jeśli wypalony jest laminat – konieczna może być naprawa ścieżek lun w niektórych przypadkach (zwarcie w laminacie) modyfikacja płyty głównej (wyłączenie uszkodzonego laminatu).

Przy okazji warto sprawdzić stan chłodzenia, w razie potrzeby wyczyścić i wymienić pastę termoprzewodzącą.

Przykład gniazda lutowanego do płyty:

W przypadku gniazd łączonych przewodami wymiana może być prostsza (jeśli gniazdo jest na złączu – nie ma potrzeby lutowania). Należy jednak zwrócić uwagę na poprawne ułożenie przewodów w obudowie – aby nie zostały uszkodzone przy składaniu laptopa.

W przypadku gniazd z identyfikacją zasilacza – używanie laptopa z uszkodzonym gniazdem lub przewodami może dojść do uszkodzenia płyty głównej – poprzez zwarcie pinu identyfikacyjnego do jednego z przewodów zasilających.

Oferujemy wymianę gniazd zasilania: zobacz ogłoszenia na Gumtree lub Allegro lub zapytaj – info@naprawa-laptopa.com.pl, +48605060877.

Exit mobile version