Tester gniazd RAMu


Tester gniazd RAMu jest narzędziem pozwalającym sprawdzić poprawność połączeń gniazda pamięci RAM z jego kontrolerem. Oznacza to, iż jego zastosowanie jest znacznie szersze i nie ogranicza się do samego gniazda. W przypadku pamięci DDR3 kontroler znajduje się w procesorze. W przypadku pamięci DDR2 albo w procesorze w przypadku platformy opartej na AMD, albo w moście północnym w przypadku platformy opartej na Intelu. Szczegóły konkretnych rozwiązań można znaleźć w schematach lub sprawdzić doświadczalnie – obserwując wskazania testera z zamontowanym i wyjętym procesorem.

Poniżej przykład wskazań prawidłowych – wszystkie diody na testerze świecą.

WP_20160413_005

Świadczy to o prawidłowości połączeń gniazda RAMu z kontrolerem – w tym przypadku kontroler jest wbudowany w procesor. Prawidłowe są zatem połączenia w gnieździe RAM, na płycie, w sockecie procesora oraz w procesorze.

Tester potrafi także wykryć niektóre uszkodzenia kontrolera RAM w procesorze (w praktyce – uszkodzenie procesora). W przypadku platform z kontrolerem pamięci RAM wbudowanym w most północny nie jest istotne czy procesor jest zamontowany czy nie.

Poniżej tester DDR3 pokazujący połączenia z zamontowanym procesorem oraz brak połączeń z wyjętym procesorem.
WP_20160413_010

Dzięki padom na testerze możliwe jest także sprawdzenie połączeń odpowiadających za zasilanie pamięci przy pomocy multimetru.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.