ASUS K52N – grzejąca się przetwornica 3/5V


W przypadku tych płyt częstym problemem jest uszkodzenie KBC.

Diagnoza tego uszkodzenia jest utrudniona ze względu na brak oznaczeń elementów na płycie.
Standardowy pomiar rezystancji na wyprowadzeniu LDO nie wykazuje problemu – rezystancja jest w normie.
Powodem takiego odczytu jest to, że załączanie zasilania KBC następuje przez stabilizator (z 5V na 3,3V) i niska rezystancja występuje dopiero za stabilizatorem.

Przechwytywanie1

Na zdjęciach poniżej miejsce (oznaczone jako 3) w którym można dokonać pomiaru rezystancji zasilania KBC oraz próby zwarciowej pozwalającej potwierdzić uszkodzenie KBC. Ja zdjęciu widać także ślady po niepotrzebnej wymianie sterownika przetwornicy 3/5V.[restrict]

[restrict]Jednym z efektów przeciążenia LDO jest właśnie grzanie się sterownika przetwornicy. Grzejący się sterownik przetwornicy często jest sprawny i nie wymaga wymiany, konieczne jest usunięcie uszkodzenia powodującego jego przeciążenie (przekroczenie max. dopuszczalnego poboru prądu).

Standardowa procedura diagnostyczna w takich przypadkach polega na pomiarze rezystancji o kreśleniu na tej podstawie poboru prądu (prawo Ohma). Wyliczony prąd porównujemy z dopuszczalnym określonym w Data Sheet układu.
Jeśli prąd obliczony jest znacznie wyższy niż dopuszczalny możemy wykonać próbę zwarciową w celu ujawnienia uszkodzonego elementu.
Takie działania pozwalają na znalezienia usterki w przypadku połączenia bezpośredniego LDO z uszkodzonym elementem.

W opisywanym przypadku połączenie to nie jest bezpośrednie, stąd konieczność pomiaru i próby zwarciowej w innym miejscu.

WP_000059

1. Wyprowadzenie LDO przetwornicy 3/5V

2. Miejsce doprowadzenia napięcia z LDO

3. Miejsce w którym należy mierzyć rezystancję oraz wykonywać próbę zwarciową w opisanym przypadku.

Powodem uszkodzenia KBC może być stabilizator PU8101 na nóżce którego można mierzyć rezystancję. W przypadku prawidłowo działającego stabilizatora na nóżce oznaczonej na zdjęciu 2 powinno być napięcie 5V względem masy, a na oznaczonej numerem 3 – 3,3V.

Warto sprawdzić działanie tego elementu przed wlutowaniem nowego KBC ze względu na możliwość uszkodzenia kolejnego KBC.[/restrict]Inteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!
Łukasz Piechula
Łukasz Piechula
2020-10-07
Zweryfikowana
Polecam ten serwis. Umiejętności na najwyższym poziomie. Każda naprawa szybka i za uczciwą cenę. Tutaj nie ma rzeczy niemożliwych do naprawy :)
8aRteq
8aRteq
2020-10-06
Zweryfikowana
Pełen Profesjonalizm i umiejętności wzorowe podejście do sprawy i klienta. SZYBKO SPRAWNIE PROFESJONALNE Polecam 5/5 dziękuję bardzo za uratowanie mojego laptopa 😁