Konserwacja (czyszczenie soczewki) napędu CD/DVD


537050_24394804

Na początek należy wyczyścić soczewkę lasera. W tym celu należy wysunąć szufladę (w przypadku CD/DVD bez szuflady trzeba wymontować i rozebrać napęd) i patyczkiem do czyszczenia uszu oraz specjalnym środkiem przeczyścić soczewkę lasera.

Po tym wykonujemy próbę działania napędu, najlepiej na kilku płytach o różnym stopniu porysowania.

Jeśli test się nie powiedzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że laser napędu jest już słaby (zużyty) i napęd kwalifikuje się do wymiany.

Sposób czyszczenia soczewki lasera.

Należy pamiętać o fakcie, że obecnie produkowane soczewki lasera zazwyczaj wykonane są z plastiku. Do czyszczenia nie należy używać rozpuszczalników, zmywaczy do paznokci, itp – mogą uszkodzić soczewkę (spowodować zmatowienie).

Można użyć specjalnych płynów lub izopropanolu, itp sprawdzając wcześniej skład chemiczny.

Do czyszczenia można użyć np. patyczka do czyszczenia uszu. Patyczek powinien być lekko zwilżony, aby nie zalać okolic soczewki.

Należy zwrócić uwagę na ewentualne zmatowienie soczewki. Jeśli nie uda się usunąć zmatowienia i doprowadzić soczewki do błysku – być może była czyszczona niewłaściwym środkiem i została uszkodzona. W takim przypadku napęd klasyfikuje się do wymiany.

Soczewkę należy czyścić delikatnie, nie naciskając zbyt mocno. W przypadku silnego zabrudzenia należy zmieniać patyczek. W czasie czyszczenia można obracać patyczkiem.

Soczewka w czasie pracy porusza się zarówno w pionie (ogniskowanie) jak i w poziomie. Powinna być zawieszona i dać poruszać.

Czyszczenia soczewki lasera:

Wymiana maskownicy:

Poniżej zdjęcia obrazujące sposób czyszczenia soczewki lasera.

Napęd DVD po wysunięciu tacki:

Soczewka lasera:

Sposób czyszczenia soczewki:

Oferujemy czyszczenie i wymianę napędów: zobacz ogłoszenia na Gumtree lub Allegro lub zapytaj – info@naprawa-laptopa.com.pl, +48605060877.Instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa
Miejsce na reklamę "po treści"
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Zweryfikowana
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Zweryfikowana
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Zweryfikowana
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Zweryfikowana
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!