Hasła w laptopach


Zdjęcie hasła zabezpieczającego w laptopach jest zazwyczaj znacznie trudniejsze niż w przypadku komputerów stacjonarnych, gdzie często jest do tego odpowiednia zworka lub pomaga wyjęcie bateryjki cmos.
Zabezpieczenia w laptopach które są projektowane jako urządzenia mobilna są znacznie trudniejsze do wyłączenia ze względu na znacznie większe ryzyko kradzieży.
W laptopach nie ma zazwyczaj zworek odpowiedzialnych za reset hasła, a wyjęcie bateryjki cmos nie powoduje zniknięcia hasła.
Do zdjęcia hasła w niektórych przypadkach wystarczy kod lub odpowiedni program – może być udostępniony np. przez autoryzowany serwis po sprawdzeniu czy sprzęt nie jest np. kradziony – np. okazaniu dokumentu zakupu. Taka usługa może być wykonana odpłatnie.

Warto wziąć to pod uwagę w przypadku zakupu laptopa z hasłem – może pochodzić z kradzieży, ale często hasła spotyka się także w laptopach poleasingowych sprzedawanych przez firmy – mają legalne pochodzenie a pomimo tego założone hasła. Legalny zakup laptopa w sprawdzonym miejscu (od sprzedawcy będącego właścicielem, wystawiającego dokument sprzedaży, itp) może uchronić przed konsekwencjami prawnymi.

Ze względu na możliwość nieuczciwego wykorzystania informacji nie będą tu podawane sposoby na usunięcie hasła.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.