HP DV5, DV6, DV7 AMD – uszkodzenie podstawki procesora lub połączeń BGA mostu północnego


20121129200Laptopy: HP serii DV5, DV6,DV7 z procesorem AMD
Płyty główne: QT8, UT12 i pokrewne.

Objawy: laptop reaguje na włączenie, czarny ekran, brak podświetlania, nie sygnalizuje błędów lub sygnalizuje błąd procesora, biosu lub inny, podświetlanie gniazda zasilania świeci ciągle (nie gaśnie).

UWAGA: W przypadku sygnalizowania błędu należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy błąd sygnalizowany jest poprawnie, np. jeśli sygnalizowany jest błąd biosu – przeprogramować bios, błąd procesora – podstawić na próbę sprawny procesor.

Diagnostyka i rozwiązanie:
Tester gniazda procesora wykazuje brak połączeń (nie świeci jedna dioda lub więcej).
W pierwszej kolejności należy rozebrać i wyczyścić gniazdo procesora. Dalsze czynności wykonywać jeśli czyszczenie nie przyniesie poprawy.
Z podłączonym testerem należy wygrzewać most północny hotairem (max. 200*C) obserwując diody na testerze. Jeśli zauważy się zmiany w ich świeceniu (zapalanie się, gaśnięcie) – prawdopodobnie uszkodzone są połączenia BGA pod mostem północnym.  W takim przypadku reflow lub reballing mostu północnego często przywraca laptopa do sprawności. Jeśli reballing lub reflow nie przyniesie poprawy możliwe jest uszkodzenie mostu północnego – należy go wymienić na nowy.
Jeśli brak jest poprawy można wykonać reflow socketu, ewentualnie wymienić most północny.

Zdjęcie testera socketu na płycie UT12 (HP DV6/7):

20121112166

Tester pokazujący brak połączenia podstawki procesora z mostem północnym:

20121129200Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.