Klawiatura nie działa prawidłowo – problemy sprzętowe


450658_53998803Problemy z klawiaturą często pojawiają się po zalaniu lub niewłaściwym czyszczeniu klawiatury. Mogą być także spowodowane uszkodzeniem baterii.

Jeśli klawiatura się nie klei i nie ma oznak zalania można przejść do punktu 1.

UWAGA: Jeśli klawiatura była zalana należy ją wymienić oraz ze szczególną uwagą obejrzeć płytę główną! Uszkodzenia w wyniku zalania laptopa mogą być znacznie rozleglejsze niż się na pierwszy rzut oka może wydawać! Uruchamianie laptopa w takim stanie może doprowadzić do uszkodzeń na płycie głównej! Najlepiej zwrócić się w takim przypadku do serwisu.

1. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to wyjęcie baterii z laptopa i podłączenie zasilacza.

Po tych czynnościach sprawdzamy czy klawiatura działa.
Jeśli tak to prawdopodobnie uszkodzona jest elektronika baterii. Z technicznego punktu widzenia kontroler KBC (kontroler klawiatury, pełniący poza obsługą klawiatury wiele innych funkcji) sterujący procesem ładowania baterii otrzymuje błędne sygnały i przestaje obsługiwać klawiaturę.

Najpierw warto wyjąć baterię, sprawdzić czy klawiatura działa, zamontować baterię (wyjmowanie i montaż baterii wykonywać przy wyłączonym laptopie). Jeśli to nie pomoże można spróbować wyczyścić styki baterii np. izopropanolem.

Jeśli powyższe czynności nie przyniosą pozytywnych rezultatów należy naprawić/wymienić elektronikę baterii, a jeśli ogniwa są słabe, to warto wymienić całą baterię. Wymiana lub naprawa elektroniki baterii jest skomplikowaną czynnością i lepiej ją zlecić serwisowi lub zakupić nową lub sprawną używaną baterię.
Jeśli laptop działa jak komputer stacjonarny – można wyciągnąć baterię i pracować bez niej.

UWAGA: Instrukcja wymiany klawiatury dla poszczególnych modeli laptopów często są dostępne na stronach producentów w instrukcji obsługi lub w manualu.

2. Jeśli wyjęcie baterii nie pomogło należy sprawdzić klawiaturę. Najlepszą metodą jest oczywiście podmiana klawiatury na sprawną. Jeśli na sprawnej klawiaturze laptop pracuje poprawnie – należy ją wymienić.
A co jeśli nie mamy odpowiedniej klawiatury? Wykonujemy czynności opisane w pkt. 3

3. Jeśli nie próbowaliśmy podmieniania klawiatury, sprawdzamy tasiemkę łączącą klawiaturę z płytą główną laptopa . Oceniamy ją wizualnie – czy nie ma przetarć, załamań. Jeśli nie zauważymy niczego podejrzanego przechodzimy do kolejnego punktu. Jeśli tasiemka jest „podejrzana” prawdopodobnie niezbędna będzie wymiana klawiatury.

4. Sprawdzamy gniazdo w płycie głównej. Możemy ocenić je wizualnie. Jeśli ma uszkodzenia mechaniczne – należy je wymienić. Tutaj niezbędny jest odpowiedni sprzęt – należy zlecić to zadanie serwisowi.

5. Ostatnią czynnością jaką możemy bezpiecznie (dla laptopa) wykonać to czyszczenie gniazda i tasiemki klawiatury. Należy to wykonać bardzo delikatnie za pomocą Izopropanolu lub podobnego środka chemicznego.

Oferujemy sprawdzenie testerem i wymianę klawiatur: zobacz ogłoszenia na Gumtree lub Allegro lub zapytaj – info@naprawa-laptopa.com.pl, +48605060877.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *