Wymiana klawiatury w laptopie


W internecie dostępne są także opisy i filmy pokazujące sposoby wymiany klawiatur dla poszczególnych modeli. Przed rozpoczęciem wymiany warto zapoznać się filami aby ocenić sposób skomplikowania czynności oraz potrzebne narzędzia i na tej podstawie ocenić czy wymieniać samodzielnie czy oddać do wymiany do serwisu.

Szczególnie trudna jest wymiana w przypadku klawiatur wyspowych wbudowanych w palmrest. Takie klawiatury zazwyczaj są od spodu mocowane na zgrzewanych kołkach.
W przypadku mocowania klawiatur “od góry” wymiana często jest stosunkowo prostą czynnością.


Poniżej przykład klawiatury wyspowej mocowanej w palmreście na zgrzewanych kołeczkach.

Istnieją także znacznie prostsze mocowania nie wymagające demontażu całego palmresu, a jedynie kilku zatrzasków. Ze względu na mnogość rozwiązań warto zapoznać się z wymianą klawiatury w konkretnym modelu laptopa.

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje mocowania taśmy klawiatury – na zatrzaskach oraz pod panelem. Można spotkać także wciskane wtyczki (np. Lenovo Thinpad).

20120131112

W obu przypadkach należy pamiętać o tym, że klawiatura jest połączona z płytą główną taśmą przewodzącą, więc należy ją demontować delikatnie sprawdzając połączenie, odłączyć taśmę od płyty głównej (odblokowując zatrzask) i dopiero wtedy unieść całkiem klawiaturę.

20120131112

W pierwszym przypadku wystarczy przesunąć zatrzaski przytrzymujące klawiaturę i klawiatura powinna sama “wyskoczyć”.

W drugim przypadku mocowania klawiatury pod panelem należy odkręcić śrubki mocujące panel (zazwyczaj znajdują się pod spodem laptopa i/lub pod baterią), zdemontować panel, odkręcić klawiaturę (jeśli jest przykręcona) i odpiąć taśmę łączącą klawiaturę z płytą główną.

Montaż klawiatury należ przeprowadzić podobnie jak demontaż, wykonując czynności w odwrotnej kolejności.

W przypadku montażu na zatrzaski po ułożeniu klawiatury należy ją docisnąć aż zatrzasną się zatrzaski utrzymujące ją na miejscu.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.