Płyta główna laptopa – Podstawy cz.2 – architektury jednomostowe


UWAGA: Artykuł dla zaawansowanych.

Zobacz także: Płyta główna podstawyPłyta główna laptopa – Podstawy cz.3 – architektury oparte o All-In-One

Poniżej znajdują się przykładowe schematy blokowe dla “klasycznych” pl

Aby skutecznie diagnozować i naprawiać płyty główne należy poznać ich budowę i zasady działania.

Poniżej znajdują się przykładowe schematy blokowe płyt głównych z architekturą jednomostową:

Platforma Intel – procesory i3/5/7 (przykład: Sony Vaio, płyta MBX-224):

intel_sony

W przypadku architektury opartej na moście hybrydowym RAM oraz karta grafiki dedykowanej jest obsługiwana przez procesor z pominięciem mostu. Pozostałe funkcje wykonywane a architekturze dwumostowej wykonuje most hybrydowy Ibex Peak-M.[restrict]

W tej architekturze znajdują się także 2 kości SPI – bios właściwy i EC Firmware. Możliwe jest zazwyczaj także wgranie biosu z nośnika (partycja na dysku, pendrive, CD/DVD) w trybie recovery. W przypadku uszkodzenia EC Firmware konieczne jest użycie programatora. Główną różnicą w porównaniu do dwumostowej architektury np. pod procesory Core 2 Duo jest poza wspomnianym wcześniej umieszczeniem 2 kości SPI zawarcie obsługi grafiki i pamęci RAM w procesorze. Procesor może też zawierać zintegrowaną grafikę.

Platforma AMD (przykład: HP CQ50, CQ60, G60, płyta astrosphere):

amd_astro

W przypadku tej architektury funkcje mostu północnego i południowego wykonuje most hybrydowy. Procesor obsługuje bezpośrednio pamięć RAM (podobnie jak w architekturach dwumostowych pod procesory AMD). Główną różnicą w porównaniu do klasycznej dwumostowej architektury jest połączenie mostu północnego i południowego w jednym chipie. W przykładzie z obrazka most hybrydowy zawiera zintegrowaną grafikę.

Przykład nowszej platformy opartej na A10-5745M – AM5745SIE44HL + FCH (niewidoczne na zdjęciu) + GPU:Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.