Przebity górny klucz przetwornicy – zwarcie w głównej gałęzi


W przypadku przebicie górnego klucza rezystancja głównej gałęzi jest zbyt niska. Efektem może być załączenie zabezpieczenie przeciwprądowego, miganie diody na zasilaczu ewentualnie nagłe wyłączenie płyty podczas startu (dotyczy przetwornic zasilających gałęzie o rezystancji rzędu setek Ohm i więcej).

W poniższym przykładzie wykorzystana została uszkodzona płyta Samsunga Bremen-M występująca między innymi w modelu R580, R780.

W przypadku tej płyty widoczne są ślady po próbach naprawy – lutowanie kluczy zabezpieczenie nadprądowego. Po podłączeniu zasilacza efektem jest grzanie się tych kluczy. Klucze Q501 i Q502 zabezpieczenia pokazano na zdjęciu 1 i na schemacie:

Przebity gorny klucz 1Przebity gorny klucz 2

W tym przykładzie górna gałąź jest oznaczona na schemacie jako VDC. Jeśli klucze Q501 i Q502 nie są przebite, pomiar rezystancji na gnieździe zasilacza nie wykaże anomalii (zbyt niskiej rezystancji). Z tego powodu pomiar należy wykonywać względem masy w jednym z punktów oznaczonych jako VDC. Dobrym miejscem jest np. rezystor pomiarowy chargera (jego niska rezystancja w sposób znikomy wpływa na wyniki, stąd nie jest ważne na której jego nóżce dokonujemy pomiaru). Można także wykorzystać Dren któregoś z górnych kluczy.

UWAGA. Sprawdzenie górnych kluczy na okoliczność przebicia (zwarcia) zalecam wykonać w przypadku wykrycia niskiej rezystancji w głównej gałęzi przed próbą zwarciową. Wykonanie próby zwarciowej przy przebitym górnym kluczu może spowodować dodatkowe uszkodzenia.

Najszybszą metodą sprawdzenia górnych kluczy jest pomiar rezystancji cewek przetwornic względem głównej gałęzi zasilającej – w tym przypadku VDC. Pomiaru dokonujemy podłączając jedną sondę multimetru do głównej gałęzi, a drugą do kolejnych i odczytując rezystancje. Poszukujemy cewki, której rezystancja będzie najmniejsza.

Poniżej rezystancje cewek względem głównej gałęzi:

Przebity gorny klucz 3

Jak widać najniższa rezystancja względem głównej gałęzi jest na cewce L10. Jest to cewka przetwornicy P1.05V_VTT. Pomiar rezystancji pomiędzy D a S klucza Q23 wykazał rezystancję bliską 0:

Przebity gorny klucz 4

Po wylutowaniu klucza pomiar rezystancji pomiędzy jego Drenem a Źródłem wykazał przebicie (zwarcie) tranzystora. Rezystancja głównej gałęzi znacznie wzrosła do rzędu setek Ohm.

W ten sposób został wykryty przebity górny klucz. Metoda ta – polegająca na pomiarze rezystancji cewek względem głównej gałęzi jest prosta do wykonania i mniej czasochłonna niż sprawdzanie pojedynczych kluczy (i sprawdzanie czy są kluczami górnymi czy dolnymi).

Po wymianie klucza płyta odzyskała sprawność.

P.S.

Próby uruchamiania płyty z uszkodzonym (przebitym) górnym kluczem i próby naprawy płyty przez ingerencję w zabezpieczenie nadprądowe oraz wykonywanie próby zwarciowej w takim przypadku mogą doprowadzić do zwarcia w zasilanej przez przetwornicę gałęzi.

Możliwe jest także, iż zwarcie w zasilanej gałęzi doprowadzi do przebicia górnego klucza.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Zweryfikowana
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Zweryfikowana
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Zweryfikowana
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Zweryfikowana
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!