Przebity górny klucz przetwornicy – zwarcie w głównej gałęzi


W przypadku przebicie górnego klucza rezystancja głównej gałęzi jest zbyt niska. Efektem może być załączenie zabezpieczenie przeciwprądowego, miganie diody na zasilaczu ewentualnie nagłe wyłączenie płyty podczas startu (dotyczy przetwornic zasilających gałęzie o rezystancji rzędu setek Ohm i więcej).

W poniższym przykładzie wykorzystana została uszkodzona płyta Samsunga Bremen-M występująca między innymi w modelu R580, R780.

W przypadku tej płyty widoczne są ślady po próbach naprawy – lutowanie kluczy zabezpieczenie nadprądowego. Po podłączeniu zasilacza efektem jest grzanie się tych kluczy. Klucze Q501 i Q502 zabezpieczenia pokazano na zdjęciu 1 i na schemacie:

Przebity gorny klucz 1Przebity gorny klucz 2

W tym przykładzie górna gałąź jest oznaczona na schemacie jako VDC. Jeśli klucze Q501 i Q502 nie są przebite, pomiar rezystancji na gnieździe zasilacza nie wykaże anomalii (zbyt niskiej rezystancji). Z tego powodu pomiar należy wykonywać względem masy w jednym z punktów oznaczonych jako VDC. Dobrym miejscem jest np. rezystor pomiarowy chargera (jego niska rezystancja w sposób znikomy wpływa na wyniki, stąd nie jest ważne na której jego nóżce dokonujemy pomiaru). Można także wykorzystać Dren któregoś z górnych kluczy.

UWAGA. Sprawdzenie górnych kluczy na okoliczność przebicia (zwarcia) zalecam wykonać w przypadku wykrycia niskiej rezystancji w głównej gałęzi przed próbą zwarciową. Wykonanie próby zwarciowej przy przebitym górnym kluczu może spowodować dodatkowe uszkodzenia.

Najszybszą metodą sprawdzenia górnych kluczy jest pomiar rezystancji cewek przetwornic względem głównej gałęzi zasilającej – w tym przypadku VDC. Pomiaru dokonujemy podłączając jedną sondę multimetru do głównej gałęzi, a drugą do kolejnych i odczytując rezystancje. Poszukujemy cewki, której rezystancja będzie najmniejsza.

Poniżej rezystancje cewek względem głównej gałęzi:

Przebity gorny klucz 3

Jak widać najniższa rezystancja względem głównej gałęzi jest na cewce L10. Jest to cewka przetwornicy P1.05V_VTT. Pomiar rezystancji pomiędzy D a S klucza Q23 wykazał rezystancję bliską 0:

Przebity gorny klucz 4

Po wylutowaniu klucza pomiar rezystancji pomiędzy jego Drenem a Źródłem wykazał przebicie (zwarcie) tranzystora. Rezystancja głównej gałęzi znacznie wzrosła do rzędu setek Ohm.

W ten sposób został wykryty przebity górny klucz. Metoda ta – polegająca na pomiarze rezystancji cewek względem głównej gałęzi jest prosta do wykonania i mniej czasochłonna niż sprawdzanie pojedynczych kluczy (i sprawdzanie czy są kluczami górnymi czy dolnymi).

Po wymianie klucza płyta odzyskała sprawność.

P.S.

Próby uruchamiania płyty z uszkodzonym (przebitym) górnym kluczem i próby naprawy płyty przez ingerencję w zabezpieczenie nadprądowe oraz wykonywanie próby zwarciowej w takim przypadku mogą doprowadzić do zwarcia w zasilanej przez przetwornicę gałęzi.

Możliwe jest także, iż zwarcie w zasilanej gałęzi doprowadzi do przebicia górnego klucza.Inteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!