Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5, DV6, DV7 (QT8, UT12) – cz.6 – 4 mignięcia CL+NL


Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5 (płyta QT8). Analogiczne rozwiązania znajdują się w platformie UT12 występującej w laptopach DV6 i DV7.

Cz. 6 – migają diody CapsLock i NumLock – 4 mignięcia

Wg HP 4 mignięcia co ok. 4 sekundy oznacza błąd GPU (karty grafiki).

Bardziej szczegółowych informacji powinna udzielić karta diagnostyczna.

W takim przypadku można podjąć próbę diagnozy przez wygrzanie chipu graficznego. Jeśli po wygrzaniu płyta uruchomi się prawidłowo chip graficzny (GPU) należy wymienić.

Jeśli powyższe nie przyniesie pozytywnego rezultatu – uszkodzony może być most północny. Można podjąć próbę diagnozy przez wygrzanie mostu północnego. Jeśli po wygrzaniu płyta uruchomi się prawidłowo most północny należy wymienić.

Nie zawsze wygrzewanie chipów przynosi rezultat w chwilowym powrocie płyty do sprawności – niektóre uszkodzenia chipów nie są możliwe do zdiagnozowania w ten sposób. W takim przypadku konieczne jest podstawienie (wymiana) chipu na sprawny.

UWAGA: przed wygrzaniem GPU lub mostu północnego warto przeprogramować bios – uszkodzenie kości lub wsadu biosu także może powodować wygenerowanie błędu 4 mignięć.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.