Nie działa USB – nie rozpoznano urządzenia


Zapraszam do zapoznania się z podstawami.Przed rozebraniem laptopa należy:

sprawdzić porty usb testując kilka sprawnych urządzeń – wykluczyć uszkodzenie urządzenia USB (pendrive, dysk usb, mysz, itp.).

Uruchomić laptopa z bootowalnej płyty z systemem typu Live – np. Ubuntu Live (darmowy) i sprawdzić działanie usb – wykluczyć problemy ze sterownikami systemu.

Dokonać pomiaru napięć na gniazdach USB. W tym celu najlepiej skorzystać z wtyczki usb zakończonej przewodem lub np. ładowarki USB bez układów pośredniczących – np. stabilizatorów. Pomiar powinien być wykonany w sposób możliwie bezpośredni i dotyczyć zasilania portów – czyli skrajnych blaszek. Powinno na nich występować napięcie 5V. W przypadku niższego napięcia należy szukać usterki zasilania portu usb.

Jeśli powyższe działania nie pomogą uszkodzenia należy szukać na płycie głównej.

Niektóre płyty główne posiadają bezpieczniki – należy sprawdzić, czy nie są przepalone i w razie potrzeby wymienić. Najczęściej występują bezpieczniki smd 500mA – należy jednak sprawdzić wartość na schemacie.

Za działanie portów usb odpowiada most południowy.

Poniżej przykładowe schematy blokowe dla platformy Intel i AMD:

Aby potwierdzić uszkodzenie chipu – mostu południowego można wygrzać rdzeń chipu. Jeśli po tej czynności porty usb zaczną działać – most należy wymienić. Brak działania portów usb nie gwarantuje sprawności mostu południowego.

Jeśli wygrzewanie mostu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów (działanie portów) można wykonać reflow lub reballing mostu. Jeśli porty usb zaczną działać po reballingu lub reflow (przy założeniu, że prawidłowo wykonano wygrzewanie rdzenia i porty usb nie zaczęły działać) można przejść do testów laptopa.

Należy tu zwrócić uwagę na czas trwania testów – porty usb mogą przestać działać po czasie.

 Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.