Home Assistant – podstawy


Home Assistant – system Open Source pozwalający integrować oraz zarządzać urządzeniami „inteligentnego domu”. Konfiguracja, zarządzanie, automatyzacje odbywają się przez przeglądarkę internetową lub aplikację.

  1. Sprzęt. Home Asistant może być zainstalowany np. na Raspberry Pi 3 model B/B+ (Hass.io) lub Raspberry Pi 4 (także w Dockerze).
    Może być także zainstalowany na urządzeniach typu NAS (np. SynologyDSM) serwerach z systemem Linux, a także pod systemem Windows (wirtualna maszyna).
  2. Instalacja. Opisy instalacji można bez problemu znaleźć w sieci, są zależne od sprzętu na którym HA jest instalowany – zależne jest to od urządzenia. W przykładach będzie wykorzystany HA zainstalowany na karcie SD na Raspberry Pi 3 model B+. W tym przypadku instalacja ogranicza się do ściągnięcia obrazu, przygotowania karty SD oraz prostej konfiguracji przez przeglądarkę internetową (po włożeniu karty SD do Raspberry Pi, podłączeniu kablem LAN do routera oraz podłączeniu zasilania).
    Warto zwrócić uwagę na ustawienie stałego adresu IP dla naszego HA.
  3. Rozszerzenia. Na początek warto zainstalować: Samba, SSH & Web Terminal, HACS – Home Assistant Community Store. W tworzeniu automatyzacji przydatny jest Node-RED.
    Opisy instalacji są bez problemu dostępne w internecie.
  4. Integracje. W zależności od posiadanego sprzętu oraz potrzebnych funkcjonalności instalujemy odpowiednie integracje. Na chwilę pisania artykułu oficjalnych integracji jest ponad 1500.

Poniżej przykład panelu Home Assistant z kilkoma zintegrowanymi urządzeniami: EUFY SMART żarówka, SONOFF: Basic R3, Dual R2, S26.



Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!