Home Assistant – podstawy


Home Assistant – system Open Source pozwalający integrować oraz zarządzać urządzeniami “inteligentnego domu”. Konfiguracja, zarządzanie, automatyzacje odbywają się przez przeglądarkę internetową lub aplikację.

  1. Sprzęt. Home Asistant może być zainstalowany np. na Raspberry Pi 3 model B/B+ (Hass.io) lub Raspberry Pi 4 (także w Dockerze).
    Może być także zainstalowany na urządzeniach typu NAS (np. SynologyDSM) serwerach z systemem Linux, a także pod systemem Windows (wirtualna maszyna).
  2. Instalacja. Opisy instalacji można bez problemu znaleźć w sieci, są zależne od sprzętu na którym HA jest instalowany – zależne jest to od urządzenia. W przykładach będzie wykorzystany HA zainstalowany na karcie SD na Raspberry Pi 3 model B+. W tym przypadku instalacja ogranicza się do ściągnięcia obrazu, przygotowania karty SD oraz prostej konfiguracji przez przeglądarkę internetową (po włożeniu karty SD do Raspberry Pi, podłączeniu kablem LAN do routera oraz podłączeniu zasilania).
    Warto zwrócić uwagę na ustawienie stałego adresu IP dla naszego HA.
  3. Rozszerzenia. Na początek warto zainstalować: Samba, SSH & Web Terminal, HACS – Home Assistant Community Store. W tworzeniu automatyzacji przydatny jest Node-RED.
    Opisy instalacji są bez problemu dostępne w internecie.
  4. Integracje. W zależności od posiadanego sprzętu oraz potrzebnych funkcjonalności instalujemy odpowiednie integracje. Na chwilę pisania artykułu oficjalnych integracji jest ponad 1500.

Poniżej przykład panelu Home Assistant z kilkoma zintegrowanymi urządzeniami: EUFY SMART żarówka, SONOFF: Basic R3, Dual R2, S26.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Zweryfikowana
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Zweryfikowana
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Zweryfikowana
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Zweryfikowana
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!