Home Assistant – podstawy


Home Assistant – system Open Source pozwalający integrować oraz zarządzać urządzeniami “inteligentnego domu”. Konfiguracja, zarządzanie, automatyzacje odbywają się przez przeglądarkę internetową lub aplikację.

  1. Sprzęt. Home Asistant może być zainstalowany np. na Raspberry Pi 3 model B/B+ (Hass.io) lub Raspberry Pi 4 (także w Dockerze).
    Może być także zainstalowany na urządzeniach typu NAS (np. SynologyDSM) serwerach z systemem Linux, a także pod systemem Windows (wirtualna maszyna).
  2. Instalacja. Opisy instalacji można bez problemu znaleźć w sieci, są zależne od sprzętu na którym HA jest instalowany – zależne jest to od urządzenia. W przykładach będzie wykorzystany HA zainstalowany na karcie SD na Raspberry Pi 3 model B+. W tym przypadku instalacja ogranicza się do ściągnięcia obrazu, przygotowania karty SD oraz prostej konfiguracji przez przeglądarkę internetową (po włożeniu karty SD do Raspberry Pi, podłączeniu kablem LAN do routera oraz podłączeniu zasilania).
    Warto zwrócić uwagę na ustawienie stałego adresu IP dla naszego HA.
  3. Rozszerzenia. Na początek warto zainstalować: Samba, SSH & Web Terminal, HACS – Home Assistant Community Store. W tworzeniu automatyzacji przydatny jest Node-RED.
    Opisy instalacji są bez problemu dostępne w internecie.
  4. Integracje. W zależności od posiadanego sprzętu oraz potrzebnych funkcjonalności instalujemy odpowiednie integracje. Na chwilę pisania artykułu oficjalnych integracji jest ponad 1500.

Poniżej przykład panelu Home Assistant z kilkoma zintegrowanymi urządzeniami: EUFY SMART żarówka, SONOFF: Basic R3, Dual R2, S26.Inteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!