Karta sieciowa LAN – nie działa lub działa nieprawidłowo


Zapraszam do zapoznania się z podstawami.Przed rozebraniem laptopa należy:

Sprawdzić w biosie, czy karta nie jest wyłączona.

Uruchomić laptopa z bootowalnej płyty z systemem typu Live – np. Ubuntu Live (darmowy) i sprawdzić działanie karty sieciowej LAN – wykluczyć problemy ze sterownikami systemu.

sprawdzić działanie internetu, kabli sieciowych, itp – wykluczyć czynniki zewnętrzne.

Za prawidłowe działanie karty sieciowej odpowiadają: gniazdo karty sieciowej, układy na płycie głównej, most południowy. Uszkodzone mogą być także połączenia na płycie głównej.

Na początek należy sprawdzić połączenia samo gniazdo sieciowe LAN i jego połączenie z układami płyty głównej posiłkując się schematem. Jeśli występują transformatorki należy sprawdzić miernikiem przejścia cewek i czy nie ma zwarć.

W przypadku znalezienia nieprawidłowości należy je usunąć (wymienić uszkodzone gniazdo, odtworzyć uszkodzone połączenia, wymienić uszkodzone transformatorki)

Jeśli powyższe działania nie  przyniosą pozytywnych rezultatów należy sprawdzić zasilanie i napięcia na układzie karty sieciowej, a jeśli są odpowiednie podstawić układ karty sieciowej lub wygrzać most południowy w celu zdiagnozowania uszkodzenia chipu.

Jeśli po wygrzaniu rdzenia karta LAN zacznie działać – most należy wymienić. Brak działania karty LAN po wygrzaniu nie gwarantuje sprawności mostu południowego.

Jeśli wygrzewanie mostu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów (działanie działanie karty LAN) można wykonać reflow lub reballing mostu. Jeśli karta LAN zacznie działać po reballingu lub reflow (przy założeniu, że prawidłowo wykonano wygrzewanie rdzenia i karta LAN nie zaczęła działać) można przejść do testów laptopa.

Jeśli most południowy i jego połączenia są sprawne należy podstawić układ karty LAN.

Rozwiązaniem zastępczym i tańszym może być zakup zewnętrznej karty sieciowej – np. expresscard lub PCMCIA.

 

 Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.