Bezprzewodowa karta sieciowa WiFI – nie działa lub działa nieprawidłowo


Zapraszam do zapoznania się z podstawami.Przed rozebraniem laptopa należy:

Sprawdzić, czy karta nie jest wyłączona (w biosie lub skrótem klawiaturowym).

Sprawdzić, czy jest rozpoznawalna przez bios. Jeśli tak,to uruchomić laptopa z bootowalnej płyty z systemem typu Live – np. Ubuntu Live (darmowy) i sprawdzić działanie karty sieciowej WiFI – wykluczyć problemy ze sterownikami systemu.

sprawdzić działanie internetu, routera, itp – wykluczyć czynniki zewnętrzne.

Za prawidłowe działanie karty sieciowej odpowiadają: moduł karty WiFI, most południowy, gniazdo karty. Uszkodzone mogą być także połączenia na płycie głównej.

Karty WiFi w laptopach najczęściej znajdują się pod klapkami.

Poniżej zdjęcia standardowych kart WiFi:

Jeśli karta jest prawidłowo rozpoznawana przez system i wykrywa sieci, ale ma słaby zasięg należy sprawdzić anteny (najczęściej w obudowie matrycy) i połączenia karty z antenami.

Kartę warto wyjąć i wyczyścić styki, po czym sprawdzić czy działa prawidłowo.

Jeśli powyższe działania nie rozwiążą problemu należy podstawić na próbę sprawną kartę WiFi.

Innymi przyczynami nie działania karty może być uszkodzenie na płycie głównej – między innymi mostu południowego.

W celu diagnozy można  wygrzać most południowy w celu zdiagnozowania uszkodzenia chipu.

Jeśli po wygrzaniu rdzenia karta WiFI zacznie działać – most należy wymienić. Brak działania karty WiFi po wygrzaniu nie gwarantuje sprawności mostu południowego.

Jeśli wygrzewanie mostu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów (działanie działanie karty WiFI) można wykonać reflow lub reballing mostu. Jeśli karta WiFI zacznie działać po reballingu lub reflow (przy założeniu, że prawidłowo wykonano wygrzewanie rdzenia i karta WiFi nie zaczęła działać) można przejść do testów laptopa.

Rozwiązaniem zastępczym i tańszym od naprawy płyty głównej może być zakup zewnętrznej karty WiFi – np. expresscard lub PCMCIA.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.