Konserwacja (czyszczenie) układu chłodzenia laptopa


275648_4307Układ chłodzenia w laptopie jest bardzo ważnym a zarazem wrażliwym elementem podatnym na czynniki zewnętrzne. Układ chłodzenia przypomina pracę odkurzacza i potrafi zgromadzić sporo kurzu.

Kurz zbierający się w układzie chłodzenia może prowadzić do zmniejszenia wydajności układu co prowadzi do przegrzewania się układów płyty głównej – procesora, mostków, układu grafiki (jeśli jest to grafika dedykowana).

W konsekwencji może prowadzić to do niestabilności laptopa, wyłączania się, resetowania, a także uszkodzenia chipów płyty głównej.

Należy więc dbać o układ chłodzenia laptopa regularnie usuwając z niego kurz i wymieniając elementy przewodzące ciepło – termopady i pasty przewodzące.

Podstawową czynnością jaką należy wykonywać regularnie jest sprawdzanie i czyszczeni otworów pochłaniających powietrze. Można także użyć odkurzacza do oczyszczenia układu chłodzenia. Należy jednak w tym przypadku pamiętać o tym, że ruch powietrza powoduje ruch wentylatora, dlatego należy najpierw wyłączyć laptopa.

Niektóre modele laptopów mają zamontowane wentylatory pod klapkami umieszczonymi w spodniej części laptopa. Można w tym przypadku w prosty sposób dokonać inspekcji elementów, wyczyścić, wymienić termopady i pastę przewodzącą pod układami.

W przypadku laptopów z układem chłodzenia „ukrytym głęboko” wewnątrz obudowy może być konieczne rozebranie laptopa w celu wyczyszczenia układu chłodzenia i wymiany termopadów i past przewodzących.

Pasty przewodzące występują zazwyczaj na procesorach, termopady na mostkach i kartach grafiki. W przypadku wymiany nie warto oszczędzać na jakości tych elementów, ponieważ koszty naprawy wynikające z przegrzania mogą być wysokie.

Jeśli na radiatorach są oznaczenia – cyferki należy odkręcać radiator w kolejności od największej do najmniejszej, a przykręcać w kolejności zgodnej z cyferkami. Nie należy także dokręcać od razu do końca śrubek – lepiej zrobić to na „dwa razy”, a na koniec dociągnąć śrubki. Zapewni to równe dociskanie radiatora do układów.

W przypadku głośnej pracy wentylatora (terkotania) należy go sprawdzić w poszukiwaniu luzów wirnika i jeśli takie luzy występują wymienić na nowy. Montaż używanego wentylatora najczęściej kończy się kolejną wymianą  tym razem na nowy.

Poniżej zdjęcia układu chłodzenia przed czyszczeniem i po czyszczeniu na przykładzie HP DV 6700.
ZAPCHANIE KURZEM TEGO UKŁADU PRAWDOPODOBNIE BYŁO GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ PRZEGRZANIA I USZKODZENIA MOSTKA.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *