Konserwacja (czyszczenie) układu chłodzenia laptopa


275648_4307Układ chłodzenia w laptopie jest bardzo ważnym a zarazem wrażliwym elementem podatnym na czynniki zewnętrzne. Układ chłodzenia przypomina pracę odkurzacza i potrafi zgromadzić sporo kurzu.

Kurz zbierający się w układzie chłodzenia może prowadzić do zmniejszenia wydajności układu co prowadzi do przegrzewania się układów płyty głównej – procesora, mostków, układu grafiki (jeśli jest to grafika dedykowana).

W konsekwencji może prowadzić to do niestabilności laptopa, wyłączania się, resetowania, a także uszkodzenia chipów płyty głównej.

Należy więc dbać o układ chłodzenia laptopa regularnie usuwając z niego kurz i wymieniając elementy przewodzące ciepło – termopady i pasty przewodzące.

Podstawową czynnością jaką należy wykonywać regularnie jest sprawdzanie i czyszczeni otworów pochłaniających powietrze. Można także użyć odkurzacza do oczyszczenia układu chłodzenia. Należy jednak w tym przypadku pamiętać o tym, że ruch powietrza powoduje ruch wentylatora, dlatego należy najpierw wyłączyć laptopa.

Niektóre modele laptopów mają zamontowane wentylatory pod klapkami umieszczonymi w spodniej części laptopa. Można w tym przypadku w prosty sposób dokonać inspekcji elementów, wyczyścić, wymienić termopady i pastę przewodzącą pod układami.

W przypadku laptopów z układem chłodzenia “ukrytym głęboko” wewnątrz obudowy może być konieczne rozebranie laptopa w celu wyczyszczenia układu chłodzenia i wymiany termopadów i past przewodzących.

Pasty przewodzące występują zazwyczaj na procesorach, termopady na mostkach i kartach grafiki. W przypadku wymiany nie warto oszczędzać na jakości tych elementów, ponieważ koszty naprawy wynikające z przegrzania mogą być wysokie.

Jeśli na radiatorach są oznaczenia – cyferki należy odkręcać radiator w kolejności od największej do najmniejszej, a przykręcać w kolejności zgodnej z cyferkami. Nie należy także dokręcać od razu do końca śrubek – lepiej zrobić to na “dwa razy”, a na koniec dociągnąć śrubki. Zapewni to równe dociskanie radiatora do układów.

W przypadku głośnej pracy wentylatora (terkotania) należy go sprawdzić w poszukiwaniu luzów wirnika i jeśli takie luzy występują wymienić na nowy. Montaż używanego wentylatora najczęściej kończy się kolejną wymianą  tym razem na nowy.

Poniżej zdjęcia układu chłodzenia przed czyszczeniem i po czyszczeniu na przykładzie HP DV 6700.
ZAPCHANIE KURZEM TEGO UKŁADU PRAWDOPODOBNIE BYŁO GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ PRZEGRZANIA I USZKODZENIA MOSTKA.Inteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!