Układ chłodzenia w laptopie jest bardzo ważnym a zarazem wrażliwym elementem podatnym na czynniki zewnętrzne. Układ chłodzenia przypomina pracę odkurzacza i potrafi zgromadzić sporo kurzu.
Kurz zbierający się w układzie chłodzenia może prowadzić do zmniejszenia wydajności układu co prowadzi do przegrzewania się układów płyty głównej – procesora, mostków, układu grafiki (jeśli jest to grafika dedykowana).
W konsekwencji może prowadzić to do niestabilności laptopa, wyłączania się, resetowania, a także uszkodzenia chipów płyty głównej.
Należy więc dbać o układ chłodzenia laptopa regularnie usuwając z niego kurz i wymieniając elementy przewodzące ciepło – termopady i pasty przewodzące.
Podstawową czynnością jaką należy wykonywać regularnie jest sprawdzanie i czyszczeni otworów pochłaniających powietrze. Można także użyć odkurzacza do oczyszczenia układu chłodzenia. Należy jednak w tym przypadku pamiętać o tym, że ruch powietrza powoduje ruch wentylatora, dlatego należy najpierw wyłączyć laptopa.
Niektóre modele laptopów mają zamontowane wentylatory pod klapkami umieszczonymi w spodniej części laptopa. Można w tym przypadku w prosty sposób dokonać inspekcji elementów, wyczyścić, wymienić termopady i pastę przewodzącą pod układami.
W przypadku laptopów z układem chłodzenia „ukrytym głęboko” wewnątrz obudowy może być konieczne rozebranie laptopa w celu wyczyszczenia układu chłodzenia i wymiany termopadów i past przewodzących.
Pasty przewodzące występują zazwyczaj na procesorach, termopady na mostkach i kartach grafiki. W przypadku wymiany nie warto oszczędzać na jakości tych elementów, ponieważ koszty naprawy wynikające z przegrzania mogą być wysokie.
Jeśli na radiatorach są oznaczenia – cyferki należy odkręcać radiator w kolejności od największej do najmniejszej, a przykręcać w kolejności zgodnej z cyferkami. Nie należy także dokręcać od razu do końca śrubek – lepiej zrobić to na „dwa razy”, a na koniec dociągnąć śrubki. Zapewni to równe dociskanie radiatora do układów.
W przypadku głośnej pracy wentylatora (terkotania) należy go sprawdzić w poszukiwaniu luzów wirnika i jeśli takie luzy występują wymienić na nowy. Montaż używanego wentylatora najczęściej kończy się kolejną wymianą tym razem na nowy.
Poniżej zdjęcia układu chłodzenia przed czyszczeniem i po czyszczeniu na przykładzie HP DV 6700.
ZAPCHANIE KURZEM TEGO UKŁADU PRAWDOPODOBNIE BYŁO GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ PRZEGRZANIA I USZKODZENIA MOSTKA.
Related Posts
Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa
Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych
Miejsce na Twoją reklamę!