UWAGA: Przed przystąpieniem do diagnostyki płyty głównej należy wyeliminować uszkodzenie innych urządzeń – dyski, napędy, procesor, RAM, WiFI, itp.Należy także sprawdzić zasilacz i baterię.
&
UWAGA: Przed wykonaniem poniższych czynności należy wyjąć procesor, RAM, karty, itp.
UWAGA: Przed przystąpieniem do poniższych czynności należy sprawdzić ze schematem czy metoda jest możliwa do zastosowania w konkretnym przypadku.
Zwarcia do masy na cewkach przetwornic są objawem uszkodzenia przetwornicy lub zasilanego układu.
Naprawa przetwornic została przedstawiona tutaj.
Aby zlokalizować miejsce zwarcia należy wylutować nóżkę cewki rozłączając układ zasilający (przetwornicę) od układu zasilanego.
W przypadku układów zasilających innych niż przetwornica także należy rozłączyć układ zasilający od zasilanego
W przypadku wykrycia zwarcia w układzie zasilanym należy zlokalizować element odpowiedzialny za zwarcie.
W tym celu należy podłączyć do układu zasilanego ze zwarciem zasilacz z regulowanym prądem i napięciu 0,5-2V. Stopniowo zwiększając prąd przepływający przez zwarty układ szukamy grzejącego się elementu.Zazwyczaj uszkodzony element objawia się grzaniem – po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach przy prądzie powyżej 1A.
Po znalezieniu takiego elementu (często jest to kondensator) element wylutowywujemy i sprawdzamy oraz sprawdzamy czy zwarcie ustąpiło.
Jeśli jest uszkodzony wymieniamy i sprawdzamy, czy zwarcie ustąpiło. Jeśli sprawny tą samą metodą szukamy do skutku.
Poniżej przykład fragmentu ze zwarciem (kondensatory w układzie zasilania procesora). Jak widać sprawdzanie poszczególnych elementów byłoby mało efektywne.
Related Posts
Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa
Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych
Miejsce na Twoją reklamę!
Witam ,przeczytalem artykul bardzo fajnie opisane wszystko ,mam pytanie praktyczne ,mam plyte na ktorej w jednym miejscu jest okolo powiedzmy 30 kondensatorow przedzielonych tak jakby na pol dwoma mosfetami czyli mosfety na srodku po lewej 15 kondensatorow a po prawej tez 15 kondesatorow,plus cewka ,po jednej stronie tam gdzie jest cewka na wszystkicj kondensatorach lacznie z cewka jest zwarcie a po drugiej stronie wszystkie kondensatory sa OK ,czy przyczyna zwarcia moga byc mosfety ?
Pozdrawiam
Witam,
może być wina mosfetów. W przypadku elementów połączonych równolegle zwarcie jest pokazywane na wszystkich elementach. Jeśli zwarcie jest w głównej gałęzi to elementy mogą być rozmieszczone na całej płycie. Próba zwarciowa powinna wskazać uszkodzony element.
Ok ,dziekuje za odpowiedz ,to inaczej zapytam czy mozliwe jest wlasnie taka sytuacja ze po jednej stronie mosfetow kondensatory sa wszystkie zwarte a po drugiej juz nie
W przypadku kondensatorów często jeden zwarty wystarczy aby zwarcie było pokazywane na pozostałych w tej gałęzi – co nie oznacza że są zwarte – może być uszkodzony jeden, a zwarcie jest pokazywane na wielu (na wszystkich połączonych równolegle ze zwartym). Zwarcie więcej niż jednego jest mało prawdopodobne.
Ok ,rozumiem ,czyli jezeli sa polaczone rownolegle i nawet jezeli ich bedzie 20 a ktory kolwiek z nich bedzie uszkodzony wszystkie beda pokazywaly zwarcie,ale nie wiemy ktory czyli trzeba po kolei jeden po drugim szukac winowajcy, zakladajac ze to one sa uszkodzone a nie mosfet ktory tez moze powodowac takie same objawy ?
„jezeli sa polaczone rownolegle i nawet jezeli ich bedzie 20 a ktory kolwiek z nich bedzie uszkodzony wszystkie beda pokazywaly zwarcie” – tak. W głównej gałęzi jest znacznie więcej.
„czyli trzeba po kolei jeden po drugim szukac winowajcy” – po to wykonuje się próbę zwarciową, aby nie szukać po kolei. Podłącza się zasilanie z zasilacza serwisowego do wszystkich na raz i szuka grzejącego się – zwarty będzie się grzał, a pozostałe nie. Jeśli będzie zwarty mosfet to on będzie się grzał. Uwaga: próby zwarciowej nie wykonuje się przy przebiciu górnego klucza.
To jeszcze ostatnie Pytanie nie chce Pana juz meczyc laickimi pytaniami 🙂 czy uszkodzona cewka mogla by powodowac takie objawy jezeli ona tez bedzie w tej samej galezi poloczona rownolegle z kondensatorami ?
to jest taka cewka ser1590-122
Cewka sprawna to spory kawałek drutu (w uproszczeniu), więc sprawna wykazuje zwarcie. Uszkodzona przerwę. Jeśli byłaby równolegle z kondensatorem sprawna cewka to miernik pokazywałby zwarcie na obu elementach. Teoretycznie, ponieważ w przetwornicach cewki nie są równolegle.
Szkoda ze nie da sie wkejac zdjec do komentarzy bo pokazalbym Panu zdjecie plyty glownej ,nie jest to laptop tylko modem satelitarny i nie wiele osob chce sie podjac naprawy tego typu sprzetu , napisal Pan ze nie powinno sie robic proby zwarciowej kiedy uszkodzony jest klucz gorny ,problem w tym ze nie mam pojecia ktory to jest gorny klucz zeby sprawdzic czy jest sprawny,pytanie ile jest kluczy gornych i dolnych ,dwa tak ? ktore moga sie skladac z kilku mosfetow ?
Górny klucz jest od zasilania do cewki, dolny od cewki do masy. Jest jeszcze główna gałąź – pomiędzy zasilaniem a masą. Czy jest zwarcie górnego klucza można sprawdzić mierząc rezystancję pomiędzy zasilaniem (+) a kolejnymi cewkami. Jeśli jest zwarcie to duża szansa na przebicie górnego klucza – wtedy najlepiej wylutować tranzystor i sprawdzić poza płytą.
Takich sprzętów nie miałem w ręce, więc i zdjęcie pewnie niewiele by mi pomogło.
Dziekuje teraz juz wiecej rozumiem ,to pytanie teraz odnosnie rezystancji na poszczegolnych liniach przykladowo 12 v ,5V 3,3v 0,9V czy one powinny jakos sie zaczaco roznic ? np 12v powinna miec tyle a 0,9v tyle ,czy to nie ma znaczenia na jakiej linii merzymy od zasilania do cewki
Zależy jakie elementy są zasilane z tych linii – raczej powinny być różne.