Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5, DV6, DV7 (QT8, UT12) – cz.3 – 1 mignięcie CL+NL


Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5 (płyta QT8). Analogiczne rozwiązania znajdują się w platformie UT12 występującej w laptopach DV6 i DV7.

Cz. 3 – migają diody CapsLock i NumLock – 1 mignięcie

Wg HP 1 mignięcie co ok. 4 sekundy oznacza błąd procesora.
Na początek warto podstawić na próbę sprawny procesor i ram. Zazwyczaj jednak nie przynosi to pozytywnego rezultatu.

Błąd ten może być spowodowany uszkodzonym procesorem, nieprawidłowo zasilanym procesorem, uszkodzeniem podstawki/gniazda procesora (socketu) lub jego połączeń BGA, uszkodzeniem mostu północnego, uszkodzeniem biosu (kości lub wsadu).

Najczęściej w tych platformach mamy do czynienia z uszkodzeniem północy. Zdiagnozować można takie uszkodzenie za pomocą testera socketu. Jeśli nie świeci się jedna (lub więcej) z dioda na testerze można diagnostycznie podgrzać północ obserwując tester. Jeśli podczas grzania północy niepaląca się dioda (lub diody) zacznie świecić – mamy do czynienia z uszkodzoną północą lub połączeniami BGA północy.

Na zdjęciu tester wykazuje nieprawidłowość połączeń socket-północ.

Zemanta Related Posts Thumbnail

Tester socketu wykazuje nieprawidłowość

Więcej o testerze socketu.

Uwaga: W niektórych przypadkach uszkodzenia północy wygrzewanie nie powoduje zaświecenia diody, a wszystkie diody świecące nie świadczą o sprawności północy.

W przypadku uszkodzenia północy należy ją wymienić, gniazdo procesora można wymienić lub wykonać reflow.

Innym powodem takiego zachowania płyty może być brak prawidłowego zasilania procesora. Aby to zdiagnozować mierzymy napięcia na cewkach: PL8, PL9, PL10. Jeśli nie pojawiają się prawidłowe napięcie na tych trzech cewkach należy przyjrzeć się przetwornicy – prawidłowość zasilania przetwornicy, prawidłowość sygnałów załączających, sprawność elementów i doprowadzić do pojawienia się prawidłowych napięć na PL8, PL9, PL10.

Jeśli powyższe czynności diagnostycznie nie doprowadziły do wykrycia usterki (tester nie wykazuje nieprawidłowości, napięcia na wszystkich cewkach poprawne) warto przeprogramować bios.

Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu, do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.