Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5, DV6, DV7 (QT8, UT12) – cz.3 – 1 mignięcie CL+NL


Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5 (płyta QT8). Analogiczne rozwiązania znajdują się w platformie UT12 występującej w laptopach DV6 i DV7.

Cz. 3 – migają diody CapsLock i NumLock – 1 mignięcie

Wg HP 1 mignięcie co ok. 4 sekundy oznacza błąd procesora.
Na początek warto podstawić na próbę sprawny procesor i ram. Zazwyczaj jednak nie przynosi to pozytywnego rezultatu.

Błąd ten może być spowodowany uszkodzonym procesorem, nieprawidłowo zasilanym procesorem, uszkodzeniem podstawki/gniazda procesora (socketu) lub jego połączeń BGA, uszkodzeniem mostu północnego, uszkodzeniem biosu (kości lub wsadu).

Najczęściej w tych platformach mamy do czynienia z uszkodzeniem północy. Zdiagnozować można takie uszkodzenie za pomocą testera socketu. Jeśli nie świeci się jedna (lub więcej) z dioda na testerze można diagnostycznie podgrzać północ obserwując tester. Jeśli podczas grzania północy niepaląca się dioda (lub diody) zacznie świecić – mamy do czynienia z uszkodzoną północą lub połączeniami BGA północy.

Na zdjęciu tester wykazuje nieprawidłowość połączeń socket-północ.

Zemanta Related Posts Thumbnail

Tester socketu wykazuje nieprawidłowość

Więcej o testerze socketu.

Uwaga: W niektórych przypadkach uszkodzenia północy wygrzewanie nie powoduje zaświecenia diody, a wszystkie diody świecące nie świadczą o sprawności północy.

W przypadku uszkodzenia północy należy ją wymienić, gniazdo procesora można wymienić lub wykonać reflow.

Innym powodem takiego zachowania płyty może być brak prawidłowego zasilania procesora. Aby to zdiagnozować mierzymy napięcia na cewkach: PL8, PL9, PL10. Jeśli nie pojawiają się prawidłowe napięcie na tych trzech cewkach należy przyjrzeć się przetwornicy – prawidłowość zasilania przetwornicy, prawidłowość sygnałów załączających, sprawność elementów i doprowadzić do pojawienia się prawidłowych napięć na PL8, PL9, PL10.

Jeśli powyższe czynności diagnostycznie nie doprowadziły do wykrycia usterki (tester nie wykazuje nieprawidłowości, napięcia na wszystkich cewkach poprawne) warto przeprogramować bios.

Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu, do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.