Uszkodzona elektronika dysku


Poza mechanicznymi uszkodzeniami dysku takimi jak np. uszkodzenia powierzchni talerzy, głowic zdarzają się także uszkodzenia elektroniki. Objawami mogą być np. brak jakiejkolwiek reakcji lub niepełna reakcja na podłączenie zasilania (np. po podłączeniu zasilania dysk nie kręci talerzami lub rozpędza talerze, ale nie porusza głowicami).

W przypadku uszkodzenia elektroniki dysku możliwa jest jej naprawa lub wymiana.

Jako przykład posłuży dysk po przepięciu HTS545050A7E680. Brak reakcji na podłączenie zasilania.

Pacjent:

Po zdemontowaniu elektroniki w pierwszej kolejności sprawdzamy transile i bezpieczniki – na zdjęciu oznaczone odpowiednio zielonymi i czerwoną strzałką. Pomiary wykazały uszkodzenie bezpiecznika oraz nie wykazały uszkodzenia transili. Jednak po wymianie bezpiecznika dysk nadal pozostawał martwy.

W celu naprawy dysku zakupiony został taki sam dysk z uszkodzeniami mechanicznymi – badsektorami.

UWAGA: Płytki z elektroniką muszą być zgodne!

UWAGA: Nie należy przekładać elektroniki bez przełożenia lub przeprogramowania pamięci! Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia mechanicznego dysku!

Na zdjęciu poniżej zaznaczona jest kość pamięci. Przechowuje ona między innymi takie informacje jak koordynaty głowice i SMART dysku.

Kość ta została wylutowana z uszkodzonej elektroniki w wlutowana w nową płytkę z elektroniką dysku.

Po zamontowaniu elektroniki dysk odzyskał pełną sprawność. SMART dysku i dane pozostały nienaruszone.

UWAGA: W zależności od modelu dysku indywidualne dla danego dysku dane mogą być zapisane w zewnętrznej kości (jak w tym przypadku) lub może to być wewnętrzna pamięć procesora. W przypadku wewnętrznej pamięci należy przeprogramować lub przełożyć procesor.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki!(Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.