Uszkodzona elektronika dysku


Poza mechanicznymi uszkodzeniami dysku takimi jak np. uszkodzenia powierzchni talerzy, głowic zdarzają się także uszkodzenia elektroniki. Objawami mogą być np. brak jakiejkolwiek reakcji lub niepełna reakcja na podłączenie zasilania (np. po podłączeniu zasilania dysk nie kręci talerzami lub rozpędza talerze, ale nie porusza głowicami).

W przypadku uszkodzenia elektroniki dysku możliwa jest jej naprawa lub wymiana.

Jako przykład posłuży dysk po przepięciu HTS545050A7E680. Brak reakcji na podłączenie zasilania.

Pacjent:

Po zdemontowaniu elektroniki w pierwszej kolejności sprawdzamy transile i bezpieczniki – na zdjęciu oznaczone odpowiednio zielonymi i czerwoną strzałką. Pomiary wykazały uszkodzenie bezpiecznika oraz nie wykazały uszkodzenia transili. Jednak po wymianie bezpiecznika dysk nadal pozostawał martwy.

W celu naprawy dysku zakupiony został taki sam dysk z uszkodzeniami mechanicznymi – badsektorami.

UWAGA: Płytki z elektroniką muszą być zgodne!

UWAGA: Nie należy przekładać elektroniki bez przełożenia lub przeprogramowania pamięci! Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia mechanicznego dysku!

Na zdjęciu poniżej zaznaczona jest kość pamięci. Przechowuje ona między innymi takie informacje jak koordynaty głowice i SMART dysku.

Kość ta została wylutowana z uszkodzonej elektroniki w wlutowana w nową płytkę z elektroniką dysku.

Po zamontowaniu elektroniki dysk odzyskał pełną sprawność. SMART dysku i dane pozostały nienaruszone.

UWAGA: W zależności od modelu dysku indywidualne dla danego dysku dane mogą być zapisane w zewnętrznej kości (jak w tym przypadku) lub może to być wewnętrzna pamięć procesora. W przypadku wewnętrznej pamięci należy przeprogramować lub przełożyć procesor.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.