Zasilanie procesora i grafiki – drivery


W niektórych konstrukcjach przetwornic procesora klucze nie są sterowane bezpośrednio przez sterownik, a poprzez elementy pośredniczące – tzw. drivery.

Poniżej przykład takiego rozwiązania:

driver-cpu

W tym przypadku sterownik przetwornicy wystawia sygnały:[restrict]

  • EN – załączenia drivera
  • PWM – sterowania driverem

Regulacja oraz sprawdzenie poprawności pracy realizowana jest przez sprawdzanie sygnałów na cewce – sygnały CSREFA i SWN1A.

Aby sprawdzić poprawność działania drivera (w przypadku braku poprawnego napięcia na cewce) badamy sygnały wejściowe: EN i PWM oraz zasilanie VCC. Badanie sygnału PWM najlepiej wykonać za pomocą oscyloskopu – pozwoli to obejrzeć przebieg. W przypadku braku oscyloskopu można dokonać pomiaru zwykłym multimetrem, jednak wynik może nie pozwalać na wyciągnięcie wniosków. Prawidłowy sygnał PWM może dać uśrednione wskazanie na multimetrze w przedziale 1-4V. Napięcie rzędu 5V lub 0V wskazywałoby na brak przebiegu.

Prawidłowe napięcie na nóżce BST, EN, VCC w przypadku drivera NCP5911 to ok. 5V.

Jeśli napięcia na n. 1,3,4 wynoszą ok. 5V, natomiast na n.2 pomiędzy 1V a 4V powinny pojawić się sygnały sterujące bramkami kluczy. Jeśli tak się nie dzieje należy sprawdzić czy nie ma przebić w kluczach, sprawność elementów obwody BST. Uszkodzony może być także sam driver.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.