Zasilanie procesora i grafiki – drivery


W niektórych konstrukcjach przetwornic procesora klucze nie są sterowane bezpośrednio przez sterownik, a poprzez elementy pośredniczące – tzw. drivery.

Poniżej przykład takiego rozwiązania:

driver-cpu

W tym przypadku sterownik przetwornicy wystawia sygnały:[restrict]

  • EN – załączenia drivera
  • PWM – sterowania driverem

Regulacja oraz sprawdzenie poprawności pracy realizowana jest przez sprawdzanie sygnałów na cewce – sygnały CSREFA i SWN1A.

Aby sprawdzić poprawność działania drivera (w przypadku braku poprawnego napięcia na cewce) badamy sygnały wejściowe: EN i PWM oraz zasilanie VCC. Badanie sygnału PWM najlepiej wykonać za pomocą oscyloskopu – pozwoli to obejrzeć przebieg. W przypadku braku oscyloskopu można dokonać pomiaru zwykłym multimetrem, jednak wynik może nie pozwalać na wyciągnięcie wniosków. Prawidłowy sygnał PWM może dać uśrednione wskazanie na multimetrze w przedziale 1-4V. Napięcie rzędu 5V lub 0V wskazywałoby na brak przebiegu.

Prawidłowe napięcie na nóżce BST, EN, VCC w przypadku drivera NCP5911 to ok. 5V.

Jeśli napięcia na n. 1,3,4 wynoszą ok. 5V, natomiast na n.2 pomiędzy 1V a 4V powinny pojawić się sygnały sterujące bramkami kluczy. Jeśli tak się nie dzieje należy sprawdzić czy nie ma przebić w kluczach, sprawność elementów obwody BST. Uszkodzony może być także sam driver.Inteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!
Łukasz Piechula
Łukasz Piechula
2020-10-07
Zweryfikowana
Polecam ten serwis. Umiejętności na najwyższym poziomie. Każda naprawa szybka i za uczciwą cenę. Tutaj nie ma rzeczy niemożliwych do naprawy :)
8aRteq
8aRteq
2020-10-06
Zweryfikowana
Pełen Profesjonalizm i umiejętności wzorowe podejście do sprawy i klienta. SZYBKO SPRAWNIE PROFESJONALNE Polecam 5/5 dziękuję bardzo za uratowanie mojego laptopa 😁