Zasilanie procesora i grafiki – drivery


W niektórych konstrukcjach przetwornic procesora klucze nie są sterowane bezpośrednio przez sterownik, a poprzez elementy pośredniczące – tzw. drivery.

Poniżej przykład takiego rozwiązania:

driver-cpu

W tym przypadku sterownik przetwornicy wystawia sygnały:[restrict]

  • EN – załączenia drivera
  • PWM – sterowania driverem

Regulacja oraz sprawdzenie poprawności pracy realizowana jest przez sprawdzanie sygnałów na cewce – sygnały CSREFA i SWN1A.

Aby sprawdzić poprawność działania drivera (w przypadku braku poprawnego napięcia na cewce) badamy sygnały wejściowe: EN i PWM oraz zasilanie VCC. Badanie sygnału PWM najlepiej wykonać za pomocą oscyloskopu – pozwoli to obejrzeć przebieg. W przypadku braku oscyloskopu można dokonać pomiaru zwykłym multimetrem, jednak wynik może nie pozwalać na wyciągnięcie wniosków. Prawidłowy sygnał PWM może dać uśrednione wskazanie na multimetrze w przedziale 1-4V. Napięcie rzędu 5V lub 0V wskazywałoby na brak przebiegu.

Prawidłowe napięcie na nóżce BST, EN, VCC w przypadku drivera NCP5911 to ok. 5V.

Jeśli napięcia na n. 1,3,4 wynoszą ok. 5V, natomiast na n.2 pomiędzy 1V a 4V powinny pojawić się sygnały sterujące bramkami kluczy. Jeśli tak się nie dzieje należy sprawdzić czy nie ma przebić w kluczach, sprawność elementów obwody BST. Uszkodzony może być także sam driver.Instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa
Miejsce na reklamę "po treści"
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Zweryfikowana
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Zweryfikowana
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Zweryfikowana
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Zweryfikowana
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!