Płyty główne po zalaniu


Poniżej przykłady zalań – tak wyglądają po dłuższym czasie – rzędu kilku miesięcy. Początkowo po wysuszeniu przez właścicieli płyty działały prawidłowo – przestały po czasie z e względu na postępującą korozję.

 

poniżej efekt działania korozji – po oczyszczeniu widać skorodowane elementy, ścieżki oraz pady.

Jeśli płyta została zalana płynem zawierającym cukier najpierw należy oczyścić ją płynem rozpuszczającym cukry (np. woda z płynem do mycia naczyń), przepłukać wodą destylowaną, a następnie np. izopropanolem.

W płyty które były przez długi czas narażone na działanie płynu uszkodzenia często nie kwalifikują się do dalszej naprawy ze względów technicznych lub ekonomicznych.

Jeśli zalane zostały układy BGA lub ich bezpośrednie okolice – układy należy wylutować i usunąć ślady zalania.

Poniżej przykład śladów pod kośćmi RAMu:

Pozostawione na dłużej spowodowałby korozję i uszkodzenie laminatu.

UWAGA: Płyty nowszych generacji zawierających np. PCH, FCH, procesorów BGA nie powinny być myte w wanience ultradźwiękowej. Grozi to uszkodzeniem tych układów.

Na zakończenie przykład płyty po kilku dniach od zalania (zalanie unieruchomiło przetwornicę 3/5V). W tym przypadku wystarczyło oczyszczenie płyty i przelutowanie elementów – nie było korozji ani potrzeby wymiany elementów.

Nie warto więc czekać na efekty czasu i postępowanie korozji. W przypadku zalań nawet jeśli laptop pracuje poprawnie warto sprawdzić jakie elementy zostały zalane i zapobiec postępowaniu ewentualnej korozji.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz



Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!