Zalany laptop – co robić?


W przypadku zalania ważny jest czas – im szybciej tym lepiej.

W pierwszej kolejności należy odłączyć zasilanie: zasilacz sieciowy i baterię (jeśli nie jest wbudowana) oraz usunąć resztki płynu – za pomocą np. ręcznika papierowego lub ściereczki. Jeśli to możliwe lepiej nie przechylać laptopa na dłużej na boki – aby ciecz nie „rozpływała” się na większym obszarze. Jeśli trzeba go obrócić np. w celu wyjęcia baterii lub wylania płynu – lepiej wykonać to możliwie szybkim ruchem.

UWAGA: Przy obracaniu laptopa należy uważać na matrycę – aby wypływająca z klawiatury ciecz nie zalała matrycy!
Można pozostawić otwartą klapę lub zabezpieczyć matrycę np. ściereczką czy ręcznikami papierowymi. Jeśli ciecz dostanie się pomiędzy warstwy matrycy – pozostaną na niej ślady.

W przypadku laptopów z wbudowaną baterią należy w możliwie krótkim czasie rozebrać laptopa i odłączyć baterię.

Kolejne kroki są zależne od zaawansowania użytkownika oraz ilości i miejsca wylania cieczy. Można skorzystać z usług serwisu lub samodzielnie oczyścić laptopa. Zazwyczaj jest konieczne rozebranie laptopa.

Należy unikać suszenia na grzejnikach, suszarkami do włosów i podobnymi sposobami – może to spowodować powstanie dodatkowych usterek. Sposoby typu włożenie do ryżu nie są skuteczne, ale też nie powinny pogorszyć sytuacji.

Zalane klawiatury jeśli po wysuszeniu nie działają prawidłowo zazwyczaj kwalifikują się jedynie do wymiany. Część klawiatur przestaje prawidłowo działać po czasie – np. po tygodniu czy miesiącu.Większość współczesnych klawiatur jest wrażliwa na mycie.Są wyjątki od tej reguły – np. klawiatura SteelSeries montowana w Clevo i MSI którą można rozebrać oddzielając warstwę z elektroniką (folie ze ścieżkami i podświetlanie) od części mechanicznej. Część mechaniczną (klawisze, mocowania klawiszy, metalowy stelaż) można umyć i wysuszyć.

Obudowę po zalaniu należy oddzielić od elektroniki i umyć. W przypadku samego plastiku nie ma szczególnych wymagań – jedynie dokładne wysuszenie przed montażem.

Touchpad jeśli nie jest demontowalny – należy na niego uważać – zabezpieczyć, a jeśli został zalany to postępować jak z zalaną płytą główną.

Baterie – jeśli nie zostaną głęboko wyładowane często nadają się do użytku – przy czyszczeniu należy uważać na zalanie elektroniki – nie należy używać dużej ilości płynów do mycia – raczej wilgotna ściereczka.

Matryce – najbardziej wrażliwe są krawędzie matrycy – jeśli ciecz dostanie się pomiędzy warstwy pozostaną ślady.

Wentylator – jeśli uszkodzona elektronika to lepiej wymienić, jeśli tylko zalany słodką cieczą można próbować oczyścić. Należy pamiętać, że uszkodzony (lub nawet wolniej obracający się) wentylator może doprowadzić do przegrzania płyty głównej.

Dyski – postępowanie podobne jak z zalaną płytą główną lub jeśli uszkodzony – jak z uszkodzonymi dyskami.

Elektronika (płytki USB, audio, gniazda, przewody, tasiemki) – postępowanie podobne jak z zalaną płytą główną.

Postępowanie z płytami głównymi po zalaniu w  osobnym artykule.

Poniżej przykłady zalań – tak wyglądają po dłuższym czasie – rzędu kilku miesięcy. Początkowo po wysuszeniu przez właścicieli płyty działały prawidłowo – przestały po czasie ze względu na postępującą korozję.

 

Nie warto więc czekać na efekty czasu i postępowanie korozji. W przypadku zalań nawet jeśli laptop pracuje poprawnie warto sprawdzić jakie elementy zostały zalane i zapobiec postępowaniu ewentualnej korozji.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZapiszNowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.