BIOS nie widzi dysku lub napędów


UWAGA: Artykuł dla zaawansowanych. Naprawa uszkodzeń na płycie głównej wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.

Objawy – bios nie widzi sprawnego dysku lub napędu CD/DVD

Przed przystąpieniem do diagnozy należy wyeliminować czynniki zewnętrzne – np. uszkodzenie napędu, dysku. W przypadku wymiany napędu na nieoryginalny/przeznaczony do innego modelu – zobacz wymiana cd/dvd

W przypadku niewykrywania lub niepoprawnego wykrywania dysku/napędu przez BIOS przyczynami mogą być:

uszkodzenie mostu południowego/hybrydowego – szczególnie jeśli jest to układ z wadliwej serii (np. MCP – NVIDIA wyprodukowany przed 2009r.). W takim przypadku most należy wymienić na nowy. Wymiana na tzw. refublished najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów – usterka nie ustępuje lub powraca.

UWAGA: JEŚLI UKŁAD ZACZYNA PRACOWAĆ PO PODGRZANIU RDZENIA – JEST USZKODZONY I NALEŻY GO WYMIENIĆ NA NOWY. NIE NALEŻY STOSOWAĆ REBALLINGU LUB REFLOW.  WYGRZEWANIE NALEŻY STOSOWAĆ WYŁĄCZNIE W CELACH DIAGNOSTYCZNYCH – NIE JEST TO NAPRAWA!

– uszkodzenie połączeń mostu południowego/hybrydowego z płytą główna – wymagany reflow lub reballing. Reballing lub reflow przyniesie pozytywne rezultaty wyłącznie jeśli układ jest sprawny. Jeśli układ jest uszkodzony poprawy nie będzie lub będzie chwilowa. Układy z wadą należy wymieniać na nowe.

– uszkodzenie połączeń na płycie głównej/uszkodzenie gniazda – należy sprawdzić i przywrócić połączenia na płycie lub wymienić/wyczyścić gniazdo.

UWAGA: Uszkodzenie mostu południowego może także uniemożliwić zainstalowanie sytemu operacyjnego, pomimo tego że  BIOS poprawnie będzie widział dysk. (np. instalator nie będzie widział dysku).

Zobacz także: Usterki związane z płytą głównąInstalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.