BIOS nie widzi dysku lub napędów


UWAGA: Artykuł dla zaawansowanych. Naprawa uszkodzeń na płycie głównej wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.

Objawy – bios nie widzi sprawnego dysku lub napędu CD/DVD

Przed przystąpieniem do diagnozy należy wyeliminować czynniki zewnętrzne – np. uszkodzenie napędu, dysku. W przypadku wymiany napędu na nieoryginalny/przeznaczony do innego modelu – zobacz wymiana cd/dvd

W przypadku niewykrywania lub niepoprawnego wykrywania dysku/napędu przez BIOS przyczynami mogą być:

uszkodzenie mostu południowego/hybrydowego – szczególnie jeśli jest to układ z wadliwej serii (np. MCP – NVIDIA wyprodukowany przed 2009r.). W takim przypadku most należy wymienić na nowy. Wymiana na tzw. refublished najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów – usterka nie ustępuje lub powraca.

UWAGA: JEŚLI UKŁAD ZACZYNA PRACOWAĆ PO PODGRZANIU RDZENIA – JEST USZKODZONY I NALEŻY GO WYMIENIĆ NA NOWY. NIE NALEŻY STOSOWAĆ REBALLINGU LUB REFLOW.  WYGRZEWANIE NALEŻY STOSOWAĆ WYŁĄCZNIE W CELACH DIAGNOSTYCZNYCH – NIE JEST TO NAPRAWA!

– uszkodzenie połączeń mostu południowego/hybrydowego z płytą główna – wymagany reflow lub reballing. Reballing lub reflow przyniesie pozytywne rezultaty wyłącznie jeśli układ jest sprawny. Jeśli układ jest uszkodzony poprawy nie będzie lub będzie chwilowa. Układy z wadą należy wymieniać na nowe.

– uszkodzenie połączeń na płycie głównej/uszkodzenie gniazda – należy sprawdzić i przywrócić połączenia na płycie lub wymienić/wyczyścić gniazdo.

UWAGA: Uszkodzenie mostu południowego może także uniemożliwić zainstalowanie sytemu operacyjnego, pomimo tego że  BIOS poprawnie będzie widział dysk. (np. instalator nie będzie widział dysku).

Zobacz także: Usterki związane z płytą głównąInteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!