BIOS nie widzi dysku lub napędów


UWAGA: Artykuł dla zaawansowanych. Naprawa uszkodzeń na płycie głównej wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.

Objawy – bios nie widzi sprawnego dysku lub napędu CD/DVD

Przed przystąpieniem do diagnozy należy wyeliminować czynniki zewnętrzne – np. uszkodzenie napędu, dysku. W przypadku wymiany napędu na nieoryginalny/przeznaczony do innego modelu – zobacz wymiana cd/dvd

W przypadku niewykrywania lub niepoprawnego wykrywania dysku/napędu przez BIOS przyczynami mogą być:

uszkodzenie mostu południowego/hybrydowego – szczególnie jeśli jest to układ z wadliwej serii (np. MCP – NVIDIA wyprodukowany przed 2009r.). W takim przypadku most należy wymienić na nowy. Wymiana na tzw. refublished najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów – usterka nie ustępuje lub powraca.

UWAGA: JEŚLI UKŁAD ZACZYNA PRACOWAĆ PO PODGRZANIU RDZENIA – JEST USZKODZONY I NALEŻY GO WYMIENIĆ NA NOWY. NIE NALEŻY STOSOWAĆ REBALLINGU LUB REFLOW.  WYGRZEWANIE NALEŻY STOSOWAĆ WYŁĄCZNIE W CELACH DIAGNOSTYCZNYCH – NIE JEST TO NAPRAWA!

– uszkodzenie połączeń mostu południowego/hybrydowego z płytą główna – wymagany reflow lub reballing. Reballing lub reflow przyniesie pozytywne rezultaty wyłącznie jeśli układ jest sprawny. Jeśli układ jest uszkodzony poprawy nie będzie lub będzie chwilowa. Układy z wadą należy wymieniać na nowe.

– uszkodzenie połączeń na płycie głównej/uszkodzenie gniazda – należy sprawdzić i przywrócić połączenia na płycie lub wymienić/wyczyścić gniazdo.

UWAGA: Uszkodzenie mostu południowego może także uniemożliwić zainstalowanie sytemu operacyjnego, pomimo tego że  BIOS poprawnie będzie widział dysk. (np. instalator nie będzie widział dysku).

Zobacz także: Usterki związane z płytą głównąNowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.