Problem z połączeniem z siecią przez LAN, WiFI


UWAGA: Artykuł dla zaawansowanych. Naprawa uszkodzeń na płycie głównej wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.

Często spotykanym problemem jest utrata połączenia z siecią poprzez RJ45 (LAN) i/lub WiFi.

Przed przystąpieniem do diagnozy należy wyeliminować czynniki zewnętrzne – np. uszkodzenie kabli, routera.

W przypadku połączenia przez kabel sieciowy potencjalne uszkodzenia to:

gniazdo RJ45 – zabrudzone lub uszkodzone – w przypadku zabrudzenia można wyczyścić np. izopropanolem, w przypadku uszkodzenia należy wymienić. Wymiana gniazda nie jest trudną czynnością pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu do lutowania – należy pamiętać, że płyta jest wielowarstwowa i może ulec uszkodzeniu laminat lub ścieżki. W celu wymiany można użyć np. podgrzewacza i stacji hotair lub stacji do lutowania BGA. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana za pomocą stacji lutowniczej.

– uszkodzenie układu karty sieciowej na płycie głównej – wymagana wymiana. W celu wymiany można użyć np. podgrzewacza i stacji hotair lub stacji do lutowania BGA.

– uszkodzenie transformatorów – np. typu TLA (nie w każdej płycie głównej występują). W celu wymiany można użyć np. podgrzewacza i stacji hotair lub stacji do lutowania BGA. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana za pomocą stacji lutowniczej.

– uszkodzenie połączeń (ścieżek, przelotek) płyty głównej – wymagane odtworzenie połączeń.

– uszkodzenie mostu północnego – W celu wymiany należy stacji do lutowania BGA.

 

W przypadku połączenia przez WiFI potencjalne uszkodzenia to:

karta WiFI – w przypadku zabrudzenia styki można wyczyścić np. izopropanolem, w przypadku uszkodzenia kartę należy wymienić. Wymiana polega odłączeniu przewodów do anten i wyjęciu karty, włożeniu sprawnej karty i podłączeniu przewodów. Warto tu zwrócić uwagę na kolory przewodów i ich podłączenie – w przypadku zamiany przewodów karta będzie pracowała, lecz może mieć słabszy zasięg.

– uszkodzenie anten/przewodów – wymagana wymiana.

– uszkodzenie połączeń (ścieżek, przelotek) płyty głównej – wymagane odtworzenie połączeń.

– uszkodzenie mostu północnego – W celu wymiany należy stacji do lutowania BGA.

 

Możliwe jest także uszkodzenie połączeń układów z płytą główną (same układy mogą być sprawne) – w tym przypadku wystarczy przelutowanie lub reballing.

Możliwym rozwiązaniem bez ingerencji w laptopa jest podłączenie zewnętrznych kart WiFi lub LAN (np. przez ExpressCard, PCMCIA).

 

Zobacz także: Usterki związane z płytą głównąInstalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.