Problem z połączeniem z siecią przez LAN, WiFI


UWAGA: Artykuł dla zaawansowanych. Naprawa uszkodzeń na płycie głównej wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.

Często spotykanym problemem jest utrata połączenia z siecią poprzez RJ45 (LAN) i/lub WiFi.

Przed przystąpieniem do diagnozy należy wyeliminować czynniki zewnętrzne – np. uszkodzenie kabli, routera.

W przypadku połączenia przez kabel sieciowy potencjalne uszkodzenia to:

gniazdo RJ45 – zabrudzone lub uszkodzone – w przypadku zabrudzenia można wyczyścić np. izopropanolem, w przypadku uszkodzenia należy wymienić. Wymiana gniazda nie jest trudną czynnością pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu do lutowania – należy pamiętać, że płyta jest wielowarstwowa i może ulec uszkodzeniu laminat lub ścieżki. W celu wymiany można użyć np. podgrzewacza i stacji hotair lub stacji do lutowania BGA. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana za pomocą stacji lutowniczej.

– uszkodzenie układu karty sieciowej na płycie głównej – wymagana wymiana. W celu wymiany można użyć np. podgrzewacza i stacji hotair lub stacji do lutowania BGA.

– uszkodzenie transformatorów – np. typu TLA (nie w każdej płycie głównej występują). W celu wymiany można użyć np. podgrzewacza i stacji hotair lub stacji do lutowania BGA. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana za pomocą stacji lutowniczej.

– uszkodzenie połączeń (ścieżek, przelotek) płyty głównej – wymagane odtworzenie połączeń.

– uszkodzenie mostu północnego – W celu wymiany należy stacji do lutowania BGA.

 

W przypadku połączenia przez WiFI potencjalne uszkodzenia to:

karta WiFI – w przypadku zabrudzenia styki można wyczyścić np. izopropanolem, w przypadku uszkodzenia kartę należy wymienić. Wymiana polega odłączeniu przewodów do anten i wyjęciu karty, włożeniu sprawnej karty i podłączeniu przewodów. Warto tu zwrócić uwagę na kolory przewodów i ich podłączenie – w przypadku zamiany przewodów karta będzie pracowała, lecz może mieć słabszy zasięg.

– uszkodzenie anten/przewodów – wymagana wymiana.

– uszkodzenie połączeń (ścieżek, przelotek) płyty głównej – wymagane odtworzenie połączeń.

– uszkodzenie mostu północnego – W celu wymiany należy stacji do lutowania BGA.

 

Możliwe jest także uszkodzenie połączeń układów z płytą główną (same układy mogą być sprawne) – w tym przypadku wystarczy przelutowanie lub reballing.

Możliwym rozwiązaniem bez ingerencji w laptopa jest podłączenie zewnętrznych kart WiFi lub LAN (np. przez ExpressCard, PCMCIA).

 

Zobacz także: Usterki związane z płytą głównąNowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *