Nie działa klawiatura i touchpad


Zapraszam do zapoznania się z podstawami.
Kontroler KBC może być blokowany przez uszkodzoną baterię – należy więc sprawdzić działanie klawiatury i touchpada bez baterii (na samym zasilaczu) oraz zresetować CMOS poprzez odłączenie baterii na kilka, kilkanaście minut.

Klawiaturę można sprawdzić przy pomocy testera klawiatur lub podstawić sprawną.  Jeśli bateria, klawiatura i touchpad są sprawne usterki należy szukać na płycie głównej.

UWAGA: Klawiatura USB jest obsługiwana w inny sposób niż klawiatura wbudowana, w związku z tym może ona działać prawidłowo przy uszkodzonej klawiaturze wbudowanej.

Za działanie klawiatury i touchpada odpowiada bezpośrednio kontroler KBC oraz pośrednio most południowy/hybrydowy/FCH/PCH/AiO. W przypadku programowalnych KBC w pierwszej kolejności należy zaprogramować KBC poprawnym wsadem. Niepoprawne działanie klawiatury i touchpadu może być spowodowane także uszkodzeniem wsadu BIOSu.

W przypadku samoczynnego wciskania się przycisku/przycisków aby móc korzystać z klawiatury na USB konieczne jest odłączenie klawiatury wbudowanej.

Poniżej przykład platformy opartej na AiO (All-In-One) oraz opartej o PCH i FCH:

W obu powyższych przykładach zastosowano programowane układy KBC. Można także spotkać nieprogramowalne KBC.

Poniżej przykładowe schematy blokowe dla starszych platform Intel i AMD:

W starszych platformach opartych o wadliwe chipy często odpowiedzialnym za brak działania klawiatury i touchpadu jest most południowy – uszkodzenie chipu.

Aby potwierdzić uszkodzenie wadliwego chipu – AMD/NVIDIA można wygrzać rdzeń chipu. Jeśli po tej czynności klawiatura i touchpad zaczną działać – most należy wymienić.

Jeśli wygrzewanie mostu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów można wykonać reflow lub reballing mostu. Jeśli klawiatura i touchpad zaczną działać po reballingu lub reflow (przy założeniu, że prawidłowo wykonano wygrzewanie rdzenia i klawiatura i touchpad nie zaczęły działać) można przejść do testów laptopa.

Jeśli powyższe czynności nie dadzą pożądanych rezultatów pozostaje wymiana kontrolera KBC.

Oczywiście w przypadku posiadania sprawnego kontrolera KBC można zacząć od podstawienia go na próbę.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.