Nie działa klawiatura i touchpad


Zapraszam do zapoznania się z podstawami.
Kontroler KBC może być blokowany przez uszkodzoną baterię – należy więc sprawdzić działanie klawiatury i touchpada bez baterii (na samym zasilaczu) oraz zresetować CMOS poprzez odłączenie baterii na kilka, kilkanaście minut.

Klawiaturę można sprawdzić przy pomocy testera klawiatur lub podstawić sprawną.  Jeśli bateria, klawiatura i touchpad są sprawne usterki należy szukać na płycie głównej.

UWAGA: Klawiatura USB jest obsługiwana w inny sposób niż klawiatura wbudowana, w związku z tym może ona działać prawidłowo przy uszkodzonej klawiaturze wbudowanej.

Za działanie klawiatury i touchpada odpowiada bezpośrednio kontroler KBC oraz pośrednio most południowy/hybrydowy/FCH/PCH/AiO. W przypadku programowalnych KBC w pierwszej kolejności należy zaprogramować KBC poprawnym wsadem. Niepoprawne działanie klawiatury i touchpadu może być spowodowane także uszkodzeniem wsadu BIOSu.

W przypadku samoczynnego wciskania się przycisku/przycisków aby móc korzystać z klawiatury na USB konieczne jest odłączenie klawiatury wbudowanej.

Poniżej przykład platformy opartej na AiO (All-In-One) oraz opartej o PCH i FCH:

W obu powyższych przykładach zastosowano programowane układy KBC. Można także spotkać nieprogramowalne KBC.

Poniżej przykładowe schematy blokowe dla starszych platform Intel i AMD:

W starszych platformach opartych o wadliwe chipy często odpowiedzialnym za brak działania klawiatury i touchpadu jest most południowy – uszkodzenie chipu.

Aby potwierdzić uszkodzenie wadliwego chipu – AMD/NVIDIA można wygrzać rdzeń chipu. Jeśli po tej czynności klawiatura i touchpad zaczną działać – most należy wymienić.

Jeśli wygrzewanie mostu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów można wykonać reflow lub reballing mostu. Jeśli klawiatura i touchpad zaczną działać po reballingu lub reflow (przy założeniu, że prawidłowo wykonano wygrzewanie rdzenia i klawiatura i touchpad nie zaczęły działać) można przejść do testów laptopa.

Jeśli powyższe czynności nie dadzą pożądanych rezultatów pozostaje wymiana kontrolera KBC.

Oczywiście w przypadku posiadania sprawnego kontrolera KBC można zacząć od podstawienia go na próbę.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.