Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia


Zobacz także: Czyszczenie układu chłodzenia z wymianą past termoprzewodzących [film]

Poniżej przedstawiam przykład czyszczenia układu chłodzenia w laptopie.

W tym przypadku – zgodnie z relacją właściciela – chłodzenie było uprzednio przedmuchiwane sprężonym powietrzem – bez znaczącej poprawy.  Na zdjęciu poniżej efekt próby przepchania sprężonym powietrzem kurzu przez wentylator.

Jeśli nie ma w laptopie klapek serwisowych pozwalających na demontaż chłodzenia bez rozbierania laptopa (jak w poniższym przykładzie) konieczny jest demontaż płyty głównej wraz z chłodzeniem.

Zdemontowana płyta główna wraz z układem chłodzenia:

Następnie demontujemy układ chłodzenia – w tym przypadku należy odkręcić 8 śrubek i można zdjąć radiator:

Po zdjęciu radiatora widać starą, zaschniętą pastę termoprzewodzącą – nie spełniającą już swojej roli.

Następnie czyścimy układ chłodzenia i układy ze starej pasty. Do czyszczenia można użyć np. izopropanolu.

Kolejnym krokiem jest czyszczenie wentylatora i “żeberek” układu chłodzenia. W tym celu odkręcamy kilka małych śrubek i demontujemy wentylator. Przed czyszczeniem:

W większości przypadków można wyjąć łopatki i wyczyścić wentylator. Po czyszczeniu:

Kolej na “żeberka” układu chłodzenia. Przed czyszczeniem:

Jak widać przedmuchiwanie sprężonym powietrzem udrożniło częściowo “chłodnicę” jednak nadal prześwit jest daleki od odpowiedniego. Po czyszczeniu:

Po czyszczeniu można zamontować wentylator na układzie chłodzenia.

Następnie nakładamy nową pastę termoprzewodzącą zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest pokrycie całego rdzenia cienką warstwą pasty – zapewni to optymalne odprowadzanie ciepła z układu.

Nakładanie punktowe może spowodować nierównomierne rozprowadzenie pasty i jej brak na części rdzenia układu (znacznie słabsze chłodzenie tego miejsca. Nadmiar pasty zostanie “wyciśnięty” przez układ chłodzenia, może spowodować w szczególnych przypadkach niedokładne przyleganie chłodzenia do rdzenia układu.
Skuteczność pasty termoprzewodzącej maleje wraz z odległością układu chłodzenia od rdzenia układu – dlatego ważne jest zachowanie minimalnej szczeliny na całej powierzchni oraz pokrycie całej powierzchni pastą termoprzewodzącą.
UWAGA: jeśli stosowane były na układach termopady zamiast pasty – należy zastosować termopady o tej samej grubości. Nie należy zastępować ich pastą termoprzewodzącą! Termopady dostępne w sprzedaży mają różne grubości oraz współczynniki przewodności cieplnej. Dostępne są także testy różnych past termoprzewodzących  – warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem wyboru.

Przy wyborze termopadów i pasty termoprzewodzącej nie warto oszczędzać na jakości i parametrach.

Następnie można zamontować chłodzenie do płyty głównej.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.