Zobacz także: Czyszczenie układu chłodzenia z wymianą past termoprzewodzących [film]
Poniżej przedstawiam przykład czyszczenia układu chłodzenia w laptopie.
W tym przypadku – zgodnie z relacją właściciela – chłodzenie było uprzednio przedmuchiwane sprężonym powietrzem – bez znaczącej poprawy. Na zdjęciu poniżej efekt próby przepchania sprężonym powietrzem kurzu przez wentylator.
Jeśli nie ma w laptopie klapek serwisowych pozwalających na demontaż chłodzenia bez rozbierania laptopa (jak w poniższym przykładzie) konieczny jest demontaż płyty głównej wraz z chłodzeniem.
Zdemontowana płyta główna wraz z układem chłodzenia:
Następnie demontujemy układ chłodzenia – w tym przypadku należy odkręcić 8 śrubek i można zdjąć radiator:
Po zdjęciu radiatora widać starą, zaschniętą pastę termoprzewodzącą – nie spełniającą już swojej roli.
Następnie czyścimy układ chłodzenia i układy ze starej pasty. Do czyszczenia można użyć np. izopropanolu.
Kolejnym krokiem jest czyszczenie wentylatora i „żeberek” układu chłodzenia. W tym celu odkręcamy kilka małych śrubek i demontujemy wentylator. Przed czyszczeniem:
W większości przypadków można wyjąć łopatki i wyczyścić wentylator. Po czyszczeniu:
Kolej na „żeberka” układu chłodzenia. Przed czyszczeniem:
Jak widać przedmuchiwanie sprężonym powietrzem udrożniło częściowo „chłodnicę” jednak nadal prześwit jest daleki od odpowiedniego. Po czyszczeniu:
Po czyszczeniu można zamontować wentylator na układzie chłodzenia.
Następnie nakładamy nową pastę termoprzewodzącą zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest pokrycie całego rdzenia cienką warstwą pasty – zapewni to optymalne odprowadzanie ciepła z układu.
Nakładanie punktowe może spowodować nierównomierne rozprowadzenie pasty i jej brak na części rdzenia układu (znacznie słabsze chłodzenie tego miejsca. Nadmiar pasty zostanie „wyciśnięty” przez układ chłodzenia, może spowodować w szczególnych przypadkach niedokładne przyleganie chłodzenia do rdzenia układu.
Skuteczność pasty termoprzewodzącej maleje wraz z odległością układu chłodzenia od rdzenia układu – dlatego ważne jest zachowanie minimalnej szczeliny na całej powierzchni oraz pokrycie całej powierzchni pastą termoprzewodzącą.
UWAGA: jeśli stosowane były na układach termopady zamiast pasty – należy zastosować termopady o tej samej grubości. Nie należy zastępować ich pastą termoprzewodzącą! Termopady dostępne w sprzedaży mają różne grubości oraz współczynniki przewodności cieplnej. Dostępne są także testy różnych past termoprzewodzących – warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem wyboru.
Przy wyborze termopadów i pasty termoprzewodzącej nie warto oszczędzać na jakości i parametrach.
Następnie można zamontować chłodzenie do płyty głównej.
Related Posts

Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa

Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych
Miejsce na Twoją reklamę!