Programowanie biosu


programatorW przypadku laptopa martwego lub po nieudanej aktualizacji, uszkodzenia kości lub wsadu biosu często zachodzi konieczność zaprogramowania biosu.

Objawy wskazujące na konieczność zaprogramowania biosu: KBC jest prawidłowo zasilane, obwód włącznika i czujnika zamknięcia klapy działa prawidłowo, napięcia przetwornic w trybie standby są właściwe, rezonacje na kwarcach przy moście południowym i KBC (podłączony zasilacz) są prawidłowe. Jeśli powyższe warunki są spełnione problemem może być błąd wsadu biosu lub uszkodzona kość.

W celu zaprogramowania biosu można użyć klipsa pomiarowego lub wylutować kość. Konieczny jest także odpowiedni dla kości programator i ewentualnie adapter.

klips pomiarowy

UWAGA: przed zaprogramowaniem kości biosu warto zrobić kopię do późniejszych ewentualnych analiz lub ponownego wgrania.

We współczesnych laptopach najczęściej spotykanymi kośćmi biosu są kości SPI. Do programowania tych kości można użyć klipsu – nie trzeba w takim przypadku wylutowywać kości z płyty, jednak w przypadku problemów z odczytem wylutowanie kości może być konieczne.

W przypadku problemów z odczytaniem sygnatury lub zawartości kości oraz błędami przy weryfikacji – kość należy wymienić. W przypadku kości SPI istnieje duża zamienność – można zastosować kość o tej samej lub większej pojemności, producent kości jest często bez znaczenia przy dobieraniu zamiennika.

W laptopach z PCH zazwyczaj są 2 kości – bios właściwy i EC firmware. W przypadku martwego laptopa może zaistnieć konieczność zaprogramowania obu kości. Kość EC Firmware może być zastąpiona programowanym KBC (programowanie KBC zostało omówione w osobnych artykułach, linki poniżej). Może także występować kośc przeznaczona dla systemu operacyjnego Windows.

Kości należy programować zgodnie z instrukcją programatora.

UWAGA: w niektórych konstrukcjach zastosowano kości niskonapięciowe (1,8V). Nie wszystkie programatory obsługują te kości.

Wsady biosu można uzyskać na stronach internetowych producenta (bezpośrednio lub po rozpakowaniu pliku .exe), na forach internetowych, z działających płyt głównych.

W przypadku programowania biosu wsadem ze strony producenta może zajść potrzeba ustawienia w biosie konfiguracji sprzętu. Można to wykonać za pomocą właściwych narzędzi, np. HP DMI TOOLKIT (dla HP), WDMI (dla Lenovo), DMI&UID (dla Acera, PB).

Zobacz także: programowanie KBC i programowanie KB9012 programatorem RT809FNowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.