Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5, DV6, DV7 (QT8, UT12) – cz.2 – miga dioda zasilacza


Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5 (płyta QT8). Analogiczne rozwiązania znajdują się w platformie UT12 występującej w laptopach DV6 i DV7.

Cz. 2 – miga dioda przy gnieździe zasilacza.

Migająca dioda przy gnieździe zasilania zazwyczaj oznacza zwarcie na płycie głównej.

Podstawowymi pomiarami w takim przypadku są pomiary rezystancji: głównej gałęzi zasilającej (+VIN), rezystancji na cewkach oraz na górnych kluczach przetwornic.

Pomiary należy wykonywać na płycie po odłączeniu głównej baterii i zasilacza.
Na początek mierzymy rezystancję głównej gałęzi zasilającej (+VIN) względem masy. Punkt do pomiaru – +VIN – występuje w wielu miejscach na płycie,  między innymi na górnych kluczach.

[restrict]1. POMIAR GÓRNYCH KLUCZY PRZETWORNIC
W przypadku niskiej rezystancji sprawdzamy rezystancje na górnych kluczach przetwornic pomiędzy D a S. W przypadku znalezienia niskiej rezystancji klucz należy wylutować i wykonać pomiar bezpośrednio na kluczu oraz na padach wylutowanego klucza.
Niska rezystancja pomiędzy D a S oznacza uszkodzenie klucza – niezbędna jest jego wymiana. W przypadku przetwornicy CPU_CORE (a także innych podwójnych) zaleca się wymianę obu kluczy (parami).
Niska rezystancja na padach klucza może oznaczać uszkodzenie przetwornicy.
W przypadku przebitego górnego klucza uszkodzeniu mógł ulec także kondensator (jeden lub więcej) filtrujący – aby to sprawdzić należy wykonać pomiar rezystancji względem masy na cewce (więcej informacji na ten temat w dalszej części). Rezystancja niższa niż prawidłowa oznacza zazwyczaj uszkodzenie kondensatora lub zasilanego elementu.
Po wymianie górnego klucza sprawdzamy rezystancje na cewkach oraz w głównej gałęzi zasilającej.

UWAGA: Można ułatwić sobie wykonanie pomiarów – wykonać pomiar pomiędzy +VIN a poszczególnymi cewkami.
UWAGA: Niektóre klucze posiadają wbudowaną diodę, która może wykazywać niską rezystancję  pomimo sprawnego klucza. W przypadku wątpliwości warto sprawdzić w DataSheet klucza i wziąć pod uwagę przy interpretacji wyników.

2. POMIAR REZYSTANCJI NA CEWKACH
Pomiar wykonujemy względem masy na dowolnej nóżce cewki. W przypadku rezystancji znacznie niższej niż prawidłowa można wykonać próbę zwarciową w tej gałęzi.

3. NISKA REZYSTANCJA GŁÓWNEJ GAŁĘZI
Jeśli górne klucze nie wykazują przebić oraz rezystancje na cewkach są w normie można wykonać próbę zwarciową w głównej gałęzi zasilające (+VIN).
Wykonanie takiej próby w przypadku przebitego górnego klucza może spowodować powstanie dodatkowych usterek na płycie komplikując diagnostykę i naprawę.

Po wymianie uszkodzonego elementu powtarzamy pomiary, które wykazały usterkę i jeśli rezystancje wróciły do normy, można sprawdzić działanie płyty.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.