Programowanie matryc CCFL i LED


Niektóre płyty główne nie chcą współpracować z innymi matrycami niż oryginalne. Objawiać się to może np. niewłaściwie pracującym podświetlaniem, błędami w wyświetlaniu obrazu lub nawet brakiem obrazu.

Podczas startu (procedura POST) odczytywane są informacje zawarte w kości pamięci w matrycy. Na tej podstawie identyfikowana jest matryca. Jeśli matryca nie zostanie „uznana za właściwą” przez płytę główną może nie być prawidłowo wyświetlany obraz lub np. nie działać prawidłowo podświetlanie.

UWAGA: Przed montażem nieoryginalnej matrycy należy sprawdzić jej kompatybilność. Jeśli nowa matryca ma większą rozdzielczość niż oryginał – w przypadku błędnego obrazu należy sprawdzić ilość par sygnałowych w tasiemce i na płycie głównej. Nie w każdym przypadku jest możliwe zastosowanie matrycy o większej rozdzielczości. W niektórych konstrukcjach konieczna jest modyfikacja płyty głównej.

Rozwiązaniem problemu jest zaprogramowanie kości nowej matrycy wsadem z oryginalnej matrycy. Warunkiem jest pełna kompatybilność matryc – w tym taka sama rozdzielczość.

W matrycach najczęściej stosuje się kości typu 24CXX obsługiwane przez wiele programatorów. Do programowania można wykorzystać gotowe rozwiązanie (jak poniżej) lub wykorzystać niepotrzebną tasiemkę matrycy podłączając żyły do programatora (np. lutując do adaptera SO8). Przy przygotowaniu takiej tasiemki należy posłużyć się datasheetem matrycy. Poniżej przykład podłączenia matrycy CCFL:

WP_20160224_010WP_20160224_012

oraz LED:

WP_20160224_013WP_20160224_014

Programowanie matrycy:

Najpierw należy odczytać wsad kości z oryginalnej matrycy i zapisać na dysku. Następnie podłączyć nową matrycę i również odczytać i zapisać na dysku wsad (przyda się w przypadku potrzeby powrotu do oryginalnego wsadu). Kolejnym krokiem jest zapisanie wsadu oryginalnej matrycy do nowej matrycy.

Po tych czynnościach nowa matryca powinna zostać rozpoznana przez płytę jako oryginalna.

Poniżej odczytane wsad z matryc:

UWAGA: Niektóre matryce zostały zabezpieczone przez zmianą wsadu (write protect – n.7 kości pamięci zwarta do masy). W takim przypadku konieczna jest ingerencja w elektronikę matrycy i likwidacja zabezpieczenia lub zaprogramowanie kości poza matrycą (wylutowanie, zaprogramowanie i wlutowanie). Należy pamiętać, że matryca jest delikatna i łatwo ją uszkodzić!!!Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.