Programowanie matryc CCFL i LED


Niektóre płyty główne nie chcą współpracować z innymi matrycami niż oryginalne. Objawiać się to może np. niewłaściwie pracującym podświetlaniem, błędami w wyświetlaniu obrazu lub nawet brakiem obrazu.

Podczas startu (procedura POST) odczytywane są informacje zawarte w kości pamięci w matrycy. Na tej podstawie identyfikowana jest matryca. Jeśli matryca nie zostanie “uznana za właściwą” przez płytę główną może nie być prawidłowo wyświetlany obraz lub np. nie działać prawidłowo podświetlanie.

UWAGA: Przed montażem nieoryginalnej matrycy należy sprawdzić jej kompatybilność. Jeśli nowa matryca ma większą rozdzielczość niż oryginał – w przypadku błędnego obrazu należy sprawdzić ilość par sygnałowych w tasiemce i na płycie głównej. Nie w każdym przypadku jest możliwe zastosowanie matrycy o większej rozdzielczości. W niektórych konstrukcjach konieczna jest modyfikacja płyty głównej.

Rozwiązaniem problemu jest zaprogramowanie kości nowej matrycy wsadem z oryginalnej matrycy. Warunkiem jest pełna kompatybilność matryc – w tym taka sama rozdzielczość.

W matrycach najczęściej stosuje się kości typu 24CXX obsługiwane przez wiele programatorów. Do programowania można wykorzystać gotowe rozwiązanie (jak poniżej) lub wykorzystać niepotrzebną tasiemkę matrycy podłączając żyły do programatora (np. lutując do adaptera SO8). Przy przygotowaniu takiej tasiemki należy posłużyć się datasheetem matrycy. Poniżej przykład podłączenia matrycy CCFL:

WP_20160224_010WP_20160224_012

oraz LED:

WP_20160224_013WP_20160224_014

Programowanie matrycy:

Najpierw należy odczytać wsad kości z oryginalnej matrycy i zapisać na dysku. Następnie podłączyć nową matrycę i również odczytać i zapisać na dysku wsad (przyda się w przypadku potrzeby powrotu do oryginalnego wsadu). Kolejnym krokiem jest zapisanie wsadu oryginalnej matrycy do nowej matrycy.

Po tych czynnościach nowa matryca powinna zostać rozpoznana przez płytę jako oryginalna.

Poniżej odczytane wsad z matryc:

UWAGA: Niektóre matryce zostały zabezpieczone przez zmianą wsadu (write protect – n.7 kości pamięci zwarta do masy). W takim przypadku konieczna jest ingerencja w elektronikę matrycy i likwidacja zabezpieczenia lub zaprogramowanie kości poza matrycą (wylutowanie, zaprogramowanie i wlutowanie). Należy pamiętać, że matryca jest delikatna i łatwo ją uszkodzić!!!Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.