Rodzaje instalacji elektrycznych i ich wpływ na automatykę domową


W Polsce spotykane są głównie trzy rodzaje instalacji elektrycznych. W zależności od rodzaju instalacji różne są możliwości zastosowania urządzeń automatyki domowej.

 1. Najstarszy typ instalacji – tzw. instalacja starego typu.
  W przypadku tej instalacji połączenia są realizowane w dodatkowych puszkach (można ją rozpoznać po pokrywkach puszek na ścianach).
  W tym przypadku nie dysponujemy przewodem N w puszkach włączników – w związku z tym nie będą działać włączniki wymagające linii N.
 2. Instalacja nowego typu.
  W przypadku tej instalacji połączenia są wykonywane w puszkach włączników – mamy do dyspozycji przewód N i możemy korzystać z włączników wymagających przewodu N.
 3. Instalacja “gwiazda”.
  W tym przypadku przewody od urządzeń i włączników są prowadzone do skrzynki w której wykonywane są połączenia.
  Urządzenia automatyki można montować w skrzynkach elektrycznych.

Instalacja typu “gwiazda” pozwala na umieszczenie elementów automatyki w krzynkach, dzięki czemu możemy mieć do nich swobodny dostęp w celu montażu, serwisu, modyfikacji. Minusem tej instalacji jest znacznie większa ilość przewodów potrzebna do wykonania instalacji.

Instalacje starego i nowego typu – urządzenia automatyki  można montować w puszkach, oprawach oświetleniowych, jako adaptery (np. gniazdkowe – Sonoff S26 lub z gwintem żarówkowym – np. Sonoff Slampher R2). W przypadku instalacji starszego typu włączniki wymagające przewodu N (np. Sonoff TX) nie będą działały prawidłowo, potrzebne są radiowe, zasilane bateryjnie lub nie wymagające przewodu N  oraz może być konieczne zamontowanie modułu przy źródle światła (zazwyczaj kondensator lub rezystor dołączony do zestawu) zapewniającego zasilanie włącznika.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Zweryfikowana
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Zweryfikowana
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Zweryfikowana
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Zweryfikowana
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!