Rodzaje instalacji elektrycznych i ich wpływ na automatykę domową


W Polsce spotykane są głównie trzy rodzaje instalacji elektrycznych. W zależności od rodzaju instalacji różne są możliwości zastosowania urządzeń automatyki domowej.

 1. Najstarszy typ instalacji – tzw. instalacja starego typu.
  W przypadku tej instalacji połączenia są realizowane w dodatkowych puszkach (można ją rozpoznać po pokrywkach puszek na ścianach).
  W tym przypadku nie dysponujemy przewodem N w puszkach włączników – w związku z tym nie będą działać włączniki wymagające linii N.
 2. Instalacja nowego typu.
  W przypadku tej instalacji połączenia są wykonywane w puszkach włączników – mamy do dyspozycji przewód N i możemy korzystać z włączników wymagających przewodu N.
 3. Instalacja “gwiazda”.
  W tym przypadku przewody od urządzeń i włączników są prowadzone do skrzynki w której wykonywane są połączenia.
  Urządzenia automatyki można montować w skrzynkach elektrycznych.

Instalacja typu “gwiazda” pozwala na umieszczenie elementów automatyki w krzynkach, dzięki czemu możemy mieć do nich swobodny dostęp w celu montażu, serwisu, modyfikacji. Minusem tej instalacji jest znacznie większa ilość przewodów potrzebna do wykonania instalacji.

Instalacje starego i nowego typu – urządzenia automatyki  można montować w puszkach, oprawach oświetleniowych, jako adaptery (np. gniazdkowe – Sonoff S26 lub z gwintem żarówkowym – np. Sonoff Slampher R2). W przypadku instalacji starszego typu włączniki wymagające przewodu N (np. Sonoff TX) nie będą działały prawidłowo, potrzebne są radiowe, zasilane bateryjnie lub nie wymagające przewodu N  oraz może być konieczne zamontowanie modułu przy źródle światła (zazwyczaj kondensator lub rezystor dołączony do zestawu) zapewniającego zasilanie włącznika.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.