Programowanie KBC KB9012 przy pomocy programatora RT809F


Niektórych konstrukcjach zamiast osobnej kości SPI zawierającej EC Firmware zastosowano programowalne układy KBC. Są to np. KB9010, KB9012, KB9018, KB9020, KB9022.  Wymagają one zaprogramowania. Układy te można programować zarówno w układzie (na płycie) poprzez złącze klawiatury jak i w adapterze.

Najczęściej takie programowanie jest konieczne w przypadku uszkodzenia wsadu lub wymiany KBC (można zakupić już zaprogramowane). Do uszkodzenia wsadu może dojść np. po zalaniu lub uszkodzeniu klawiatury.

Objawy wskazujące na konieczność zaprogramowania KBC są analogiczne jak w przypadku kości biosu i EC Firmware – np. martwa płyta, brak procedury POST. Często stosuje się także profilaktyczne programowanie w celu wyeliminowania usterki wsadu. Dobrą zasadą jest programowanie kompletu – KBC (EC Firmware) + Bios. Przed programowaniem należy odczytać i zachować oryginalny wsad.

W zależności od rodzaju programatora należy podłączyć tasiemkę lub przylutować przewody do złącza klawiatury.

W przykładzie zastosowany programator RT809F wymagający lutowania przewodów (programowanie  w układzie, można także programować w adapterze) oraz płyta LA-A621P (Z5WE3/Z5WT3) zawierająca KB9012.

Przed podłączeniem należy zidentyfikować piny w złączu klawiatury niezbędne do zaprogramowania KBC. Są to: KSO3, KSI4, KSI5, KSI6, KSI7 oraz zasilanie układu KBC.

Poniżej fragment schematu:

programowanie KBC 1

Interesujące nas sygnały znajdują się na nóżkach:

KSO3 4
KSI4 23
KSI5 24
KSI6 25
KSI7 26

Poniżej zdjęcie przylutowanych przewodów:

prog_KBC_2

Podłączenie do programatora (numery nóżek podstawki programatora):

KSI4 5
KSI7 6
NC 7
KSO3 + GND 8
KSI6 9
KSI5 10
NC 11
3,3V 12

RT809F KB9012

Pozostaje jeszcze podłączenie zasilania KBC i masy (sygnał KSO3 także należy połączyć z masą):

prog_KBC_3

Najdogodniejszym miejscem jest L31. Można oczywiście wykorzystać dowolne miejsce gałęzi +3VALW lub +3VALW_EC.

Sam proces odczytu i programowania jest analogiczny jak w przypadku innych programatorów. Po wybraniu układu KB9012 odczytujemy istniejący wsad, zapisujemy na dysku, po czym otwieramy właściwy wsad i programujemy KBC.

W przypadku braku schematu można ustalić połażenie sygnałów na złączu klawiatury przez pomiary (np. test ciągłości obwodu) przykładając jedną sondę do właściwej nóżki KBC, a drugą poszukując połączenia na złączu klawiatury. Jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze niż lutowanie przewodów do nóżek KBC.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.