System operacyjny lub bios nie widzi napędu CD/DVD


Jeśli system operacyjny nie widzi napędu CD/DVD (np.w Windows nie pojawia się ikona w okienku “Mój Komputer” lub “Komputer”) należy sprawdzić w managerze urządzeń czy znajdują się tam nierozpoznane urządzenia lub oznaczone wykrzyknikiem.

Jeśli w managerze urządzeń znajdują się nierozpoznane urządzenia lub oznaczone wykrzyknikiem najpierw należy zaktualizować sterowniki urządzeń oznaczonych wykrzyknikiem lub jako nieznane.

Jeśli w managerze urządzeń napęd jest niewidoczny należy najpierw spróbować opcji “skanuj w poszukiwaniu urządzeń”. Jeśli napędy nadal nie zostaną wykryte należy sprawdzić, czy napęd jest widoczny w biosie.

Jeśli bios widzi poprawnie napęd – problem prawdopodobnie leży w systemie operacyjnym. Jeśli bios nie widzi napędu potencjalne problemy to uszkodzenie napędu lub uszkodzenie płyty głównej. W tym przypadku należy podmienić napęd na sprawny (może być np. ze słabym laserem, ważne aby był rozpoznawany przez bios) lub sprawdzić posiadany napęd w innym laptopie. Jeśli napęd jest widoczny w biosie innego laptopa lub bios naszego laptopa nie widzi sprawnego napędu – prawdopodobne jest uszkodzenie płyty głównej.

Najczęstsze usterki płyty głównej związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem napędu optycznego to brak prawidłowego zasilania napędu (zazwyczaj nie słychać pracy napędu i nie otwiera się tacka) oraz chipu obsługującego napęd – w zależności od konstrukcji: most południowy, hybrydowy, PCH, FCH, AiO lub elementów biernych (tzw. “drobnica”).Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.