System operacyjny lub bios nie widzi napędu CD/DVD


Jeśli system operacyjny nie widzi napędu CD/DVD (np.w Windows nie pojawia się ikona w okienku “Mój Komputer” lub “Komputer”) należy sprawdzić w managerze urządzeń czy znajdują się tam nierozpoznane urządzenia lub oznaczone wykrzyknikiem.

Jeśli w managerze urządzeń znajdują się nierozpoznane urządzenia lub oznaczone wykrzyknikiem najpierw należy zaktualizować sterowniki urządzeń oznaczonych wykrzyknikiem lub jako nieznane.

Jeśli w managerze urządzeń napęd jest niewidoczny należy najpierw spróbować opcji “skanuj w poszukiwaniu urządzeń”. Jeśli napędy nadal nie zostaną wykryte należy sprawdzić, czy napęd jest widoczny w biosie.

Jeśli bios widzi poprawnie napęd – problem prawdopodobnie leży w systemie operacyjnym. Jeśli bios nie widzi napędu potencjalne problemy to uszkodzenie napędu lub uszkodzenie płyty głównej. W tym przypadku należy podmienić napęd na sprawny (może być np. ze słabym laserem, ważne aby był rozpoznawany przez bios) lub sprawdzić posiadany napęd w innym laptopie. Jeśli napęd jest widoczny w biosie innego laptopa lub bios naszego laptopa nie widzi sprawnego napędu – prawdopodobne jest uszkodzenie płyty głównej.

Najczęstsze usterki płyty głównej związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem napędu optycznego to brak prawidłowego zasilania napędu (zazwyczaj nie słychać pracy napędu i nie otwiera się tacka) oraz chipu obsługującego napęd – w zależności od konstrukcji: most południowy, hybrydowy, PCH, FCH, AiO lub elementów biernych (tzw. “drobnica”).Inteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!