Regionalizacja klawiatury (naklejki)


450658_53998803Często kupując laptopa za granicą lub używanego spotykamy się z klawiaturami o innych znakach niż nasze, polskie, a właściwie angielskie. Najczęściej są to klawiatury ze znakami niemieckimi lub skandynawskimi. Poza “obcymi” znakami nie zgadzają się nadruki na klawiaturze ze znakami wyświetlanymi na ekranie, położenie klawiszy także jest inne niż w standardowych klawiaturach.
Można się oczywiście przyzwyczaić i nauczyć, jednak nie każdy chce z takiej klawiatury korzystać.

Najlepszą metodą regionalizacji klawiatury jest jej wymiana na właściwą wersję. Informacje o wymianie klawiatury znajdziesz w artykule wymiana klawiatury.

Są jednak prostsze i tańsze rozwiązania – najpopularniejszą jest oklejanie klawiatury.
Oczywiście takie rozwiązanie posiada wady – głównie estetyczne: trudno idealnie dopasować kolor naklejek do koloru klawiatury oraz idealnie ustawić naklejki, ale także funkcjonalne – należy zwracać większą uwagę przy czyszczeniu klawiatury, aby nie poodginać rogów naklejek.

Prawidłowo oklejona klawiatura nie powinna sprawiać problemów zarówno przy pisaniu, jak i czyszczeniu.

Podstawowe informacje na temat oklejania klawiatury można znaleźć w instrukcji dostarczonej przez producenta i w pierwszej kolejności należy się do niej zastosować.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie naklejek?
Przede wszystkim ważna jest ich jakość – folia, nadruk, klej oraz rozmiary naklejek – zwłaszcza przycisków o nietypowych rozmiarach. W przypadku takiej potrzeby naklejki można przyciąć do odpowiedniego rozmiaru ostrym nożem (skalpelem lub nożykiem do tapet).

Przed przystąpieniem do oklejania klawiatury należy ją dokładnie oczyścić i wysuszyć. Przyciski, które będą oklejane należy odtłuścić np. izopropanolem.

Warto także poszukać w internecie zdjęcia klawiatury w wersji którą chcemy uzyskać – pomoże to nakleić odpowiednie naklejki na właściwych klawiszach. Istnieje wiele rozkładów przycisków (np. Insert, Delete, PgUp, PgDn, Home, End).

Przy oklejaniu przydatna będzie także suszarka do włosów – można pogrzać nią naklejkę po naklejeniu i docisnąć palcem eliminując resztki powietrza spod naklejki. Ułatwi to także precyzyjne ustawienie naklejki i lepszej jej przyklejenie (trwałość).

Niektórzy producenci zalecają zwilżyć przyciski wodą przed oklejaniem, co pozwoli przemieszczać naklejkę na przycisku, a po ustawieniu naklejki wysuszyć suszarką.

Naklejki należy odklejać od bazy przenosić za pomocą nożyka – tak aby nie dotykać palcem powierzchni kleju. Należy to robić w taki sposób aby powierzchnia styku nożyka z klejem była minimalna. Po ustawieniu naklejki na klawiszu należy ją docisnąć i wygładzić palcem.

Jeśli producent zaleca takie rozwiązanie należy podgrzać suszarką do włosów oklejony przycisk i ponownie wygładzić dociskając palcem.

20120131105 201201311072012013110820120131109

Zamiana klawiszy Z i Y w klawiaturach QWERZ

Nie ma konieczności oklejania klawiszy Z i Y – można je zamienić miejscami. Zaletą tego rozwiązania jest estetyka i funkcjonalność.

Klawisze należy zdemontować delikatnie podważając od góry tępym nożem lub podobnym narzędziem. Przyciski powinny odskoczyć.

Po zdemontowaniu należy zamontować klawisze w odpowiednich miejscach – klawisz Y pomiędzy T i U, a klawisz Z po lewej stronie klawisza XInteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!