Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5 (płyta QT8). Analogiczne rozwiązania znajdują się w platformie UT12 występującej w laptopach DV6 i DV7.
Cz. 1 – płyta martwa, pobór prądu 0,00A, nie świeci dioda przy gnieździe zasilacza. [restrict]
Na początek należy sprawdzić zasilacz (najlepiej przez podłączenie sprawnego) – jeśli zasilacz jest sprawny podłączmy płytę do zasilacza serwisowego przez odpowiednią wtyczkę (z podłączonym przez rezystor pinem ID). Wtyczki takie można kupić wraz z zasilaczem uniwersalnym (samego zasilacza nie warto używać) lub osobno.
Sprawdzamy także samo gniazdo zasilacza – najlepiej przez podstawienie sprawnego.
Następnie analizujemy układ zasilania głównej gałęzi – działanie chargera:
Na początek sprawdzamy napięcia (pomiar względem masy) na PQ45:
nóżka 4 – powinno być ok. 19V – jeśli napięcie jest znacznie niższe sprawdzamy samo gniazdo zasilania i jego połączenia oraz cewki PL3, PL4 i diodę PD20.
nóżka 3- powinno być ok. 19V pod warunkiem, że na nóżce 1 występuje prawidłowe napięcie. W takim przypadku sprawdzamy/wymieniamy PQ45.
nóżka 1 – powinno być ok. 28V – jeśli nie występuje sprawdzamy działanie układu wytwarzającego +VH28 jak na schemacie:
Po uzyskaniu prawidłowych napięć na PQ45 sprawdzamy działanie płyty.
Jeśli nadal nie zapala się dioda przy gnieździe sprawdzamy pracę przetwornicy głównej 3/5V jak na schemacie:
Na początek sprawdzamy czy na cewkach pojawia się napięcie 3/5V (w przypadku prawidłowej pracy przetwornicy prąd pobierany przez płytę wzrasta do ok. 10mA).
Jeśli brakuje tych napięć sprawdzamy napięcia zasilające przetwornicę: +VIN oraz napięcia na przetwornicy: VCC, ONLDO, IN. Jeśli napięcia są poprawne sprawdzamy działanie stabilizatora liniowego LDO.
W przypadku prawidłowego zasilanie przetwornicy i braku napięcia +5V na LDO uszkodzona może być przetwornica lub inny element na płycie zasilany z LDO (w takim przypadku często przetwornica PU8 grzeje się, a rezystancja na LDO względem masy jest niska).
Uwaga: sygnał SYS_SHDN# w stanie niskim wyłącza generowanie napięć na cewkach.
W przypadku prawidłowego działania przetwornicy 3/5V i prawidłowego zasilania KBC kolejnym krokiem jest przeprogramowanie biosu.
Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu – do każdej płyty należy podchodzić indywidualnie.
Related Posts
Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa
Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych
Miejsce na Twoją reklamę!