Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5, DV6, DV7 (QT8, UT12) – cz.1 Brak reakcji


Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5 (płyta QT8). Analogiczne rozwiązania znajdują się w platformie UT12 występującej w laptopach DV6 i DV7.

Cz. 1 – płyta martwa, pobór prądu 0,00A, nie świeci dioda przy gnieździe zasilacza. [restrict]

Na początek należy sprawdzić zasilacz (najlepiej przez podłączenie sprawnego) – jeśli zasilacz jest sprawny podłączmy płytę do zasilacza serwisowego przez odpowiednią wtyczkę (z podłączonym przez rezystor pinem ID). Wtyczki takie można kupić wraz z zasilaczem uniwersalnym (samego zasilacza nie warto używać) lub osobno.
Sprawdzamy także samo gniazdo zasilacza – najlepiej przez podstawienie sprawnego.

Następnie analizujemy układ zasilania głównej gałęzi – działanie chargera:

Przechwytywanie

Na początek sprawdzamy napięcia (pomiar względem masy) na PQ45:

nóżka 4 – powinno być ok. 19V – jeśli napięcie jest znacznie niższe sprawdzamy samo gniazdo zasilania i jego połączenia oraz cewki PL3, PL4 i diodę PD20.
nóżka 3- powinno być ok. 19V pod warunkiem, że na nóżce 1 występuje prawidłowe napięcie. W takim przypadku sprawdzamy/wymieniamy PQ45.
nóżka 1 – powinno być ok. 28V – jeśli nie występuje sprawdzamy działanie układu wytwarzającego +VH28 jak na schemacie:
Przechwytywanie

Po uzyskaniu prawidłowych napięć na PQ45 sprawdzamy działanie płyty.

Jeśli nadal nie zapala się dioda przy gnieździe sprawdzamy pracę przetwornicy głównej 3/5V jak na schemacie:

Przechwytywanie

Na początek sprawdzamy czy na cewkach pojawia się napięcie 3/5V (w przypadku prawidłowej pracy przetwornicy prąd pobierany przez płytę wzrasta do ok. 10mA).

Jeśli brakuje tych napięć sprawdzamy napięcia zasilające przetwornicę: +VIN oraz napięcia na przetwornicy: VCC, ONLDO, IN. Jeśli napięcia są poprawne sprawdzamy działanie stabilizatora liniowego LDO.
W przypadku prawidłowego zasilanie przetwornicy i braku napięcia +5V na LDO uszkodzona może być przetwornica lub inny element na płycie zasilany z LDO (w takim przypadku często przetwornica PU8 grzeje się, a rezystancja na LDO względem masy jest niska).

Uwaga: sygnał SYS_SHDN# w stanie niskim wyłącza generowanie napięć na cewkach.

W przypadku prawidłowego działania przetwornicy 3/5V i prawidłowego zasilania KBC kolejnym krokiem jest przeprogramowanie biosu.

Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu – do każdej płyty należy podchodzić indywidualnie.Instalacje elektryczne, systemy alarmowe, inteligentne domy: projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje, integracje.