Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5, DV6, DV7 (QT8, UT12) – cz.1 Brak reakcji


Diagnostyka i naprawa płyty głównej na przykładzie DV5 (płyta QT8). Analogiczne rozwiązania znajdują się w platformie UT12 występującej w laptopach DV6 i DV7.

Cz. 1 – płyta martwa, pobór prądu 0,00A, nie świeci dioda przy gnieździe zasilacza. [restrict]

Na początek należy sprawdzić zasilacz (najlepiej przez podłączenie sprawnego) – jeśli zasilacz jest sprawny podłączmy płytę do zasilacza serwisowego przez odpowiednią wtyczkę (z podłączonym przez rezystor pinem ID). Wtyczki takie można kupić wraz z zasilaczem uniwersalnym (samego zasilacza nie warto używać) lub osobno.
Sprawdzamy także samo gniazdo zasilacza – najlepiej przez podstawienie sprawnego.

Następnie analizujemy układ zasilania głównej gałęzi – działanie chargera:

Przechwytywanie

Na początek sprawdzamy napięcia (pomiar względem masy) na PQ45:

nóżka 4 – powinno być ok. 19V – jeśli napięcie jest znacznie niższe sprawdzamy samo gniazdo zasilania i jego połączenia oraz cewki PL3, PL4 i diodę PD20.
nóżka 3- powinno być ok. 19V pod warunkiem, że na nóżce 1 występuje prawidłowe napięcie. W takim przypadku sprawdzamy/wymieniamy PQ45.
nóżka 1 – powinno być ok. 28V – jeśli nie występuje sprawdzamy działanie układu wytwarzającego +VH28 jak na schemacie:
Przechwytywanie

Po uzyskaniu prawidłowych napięć na PQ45 sprawdzamy działanie płyty.

Jeśli nadal nie zapala się dioda przy gnieździe sprawdzamy pracę przetwornicy głównej 3/5V jak na schemacie:

Przechwytywanie

Na początek sprawdzamy czy na cewkach pojawia się napięcie 3/5V (w przypadku prawidłowej pracy przetwornicy prąd pobierany przez płytę wzrasta do ok. 10mA).

Jeśli brakuje tych napięć sprawdzamy napięcia zasilające przetwornicę: +VIN oraz napięcia na przetwornicy: VCC, ONLDO, IN. Jeśli napięcia są poprawne sprawdzamy działanie stabilizatora liniowego LDO.
W przypadku prawidłowego zasilanie przetwornicy i braku napięcia +5V na LDO uszkodzona może być przetwornica lub inny element na płycie zasilany z LDO (w takim przypadku często przetwornica PU8 grzeje się, a rezystancja na LDO względem masy jest niska).

Uwaga: sygnał SYS_SHDN# w stanie niskim wyłącza generowanie napięć na cewkach.

W przypadku prawidłowego działania przetwornicy 3/5V i prawidłowego zasilania KBC kolejnym krokiem jest przeprogramowanie biosu.

Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu – do każdej płyty należy podchodzić indywidualnie.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.