Laptop nie uruchamia się lub nie wyświetla obrazu


Często spotykanymi usterkami, zwłaszcza w laptopach z kartą graficzną NVIDIA lub opartych o procesory AMD (mostek NVIDIA) są uszkodzenia układów BGA (karty grafiki lub mostka).

Objawami najczęściej są: ciągłe restarty laptopa lub brak obrazu na matrycy. Brak obrazu może być spowodowany także innymi przyczynami – uszkodzenie taśmy, inwertera, matrycy, płyty głównej.

Podstawy

Procedura startowa POST

Układy zasilania

Zwarcie na płycie

Data Code – NVIDIA

Kompatybilność układów NVIDIA

Wadliwe chipy NVIDIA

[restrict]Na forach internetowych oraz YouTube można znaleźć wiele przykładów jak nie należy naprawiać takich uszkodzeń oraz wiele błędnych informacji mogących doprowadzić to trwałego uszkodzenia płyty głównej!

W szczególności dominują w tej dziedzinie różne metody wygrzewania płyty głównej/układu, często metodami bardzo drastycznymi – opalarka, palniki, piekarnik, itp.

Zanim skorzystamy z któregoś ze znalezionych sposobów warto przeczytać poniższe informacje i zastanowić się jakie mogą być konsekwencje.

Wygrzewanie rdzenia układu grafiki lub mostka stosuje się także w serwisach. Jest to jednak wyłącznie sposób na potwierdzenie diagnozy – uszkodzenia układu. Jeśli laptop uruchomi się poprawnie po wygrzaniu układu – układ należy wymienić! Uzyskany efekt uruchomienia się laptopa będzie trwał krótko i problem powróci.

Piekarnik.
Cyna bezołowiowa topi się w temperaturze około 225*C. Wygrzewanie płyty w temperaturze niższej niż 225*C nie powoduje roztopienia cyny, a tym bardziej przetopienia jej pod układem. Ta pseudo metoda naprawy powoduje wyłącznie podgrzanie rdzeni układów, co może dawać złudzenie naprawy, jednak jest to efekt krótkotrwały.
Jeśli w piekarniku płyta uzyskałaby temperaturę topnienia cyny – poodpadałyby z niej cięższe elementy – np. kwarce.
W tym przypadku płyta główna jest nagrzewana i chłodzona bez odpowiedniej kontroli przyrostu temperatury w czasie co może spowodować wyginanie się płyty, rozwarstwienie, pękanie przelotek. W wielu przypadkach taka płyta nie nadaje się już do naprawy.

Palniki, opalarki, suszarki, itp.
W przypadku korzystania z tego rodzaju sprzętu jeszcze łatwiej bezpowrotnie zniszczyć płytę główną – przypalić lub spalić laminat, spowodować rozwarstwienia, wygięcia, pęknięcia.

W serwisach podgrzewanie rdzenia najczęściej wykonuje się za pomocą hotair’a kontrolując zarówno temperaturę, jak i czas nagrzewania. Jest to jednak wyłącznie sposób na potwierdzenie diagnozy i nie ma nic wspólnego z naprawą.

Wymiana, reflow, reballing układu należy wykonywać na specjalnych maszynach – stacjach lutowniczych BGA.

Działanie tych stacji pozwala na kontrolę temperatury i czasu nagrzewania/chłodzenia płyty, co zapobiega zniszczeniu płyty (wygięciu, rozwarstwieniu, pęknięciu przelotek). Wymagane jest także stosowanie odpowiedniej jakości materiałów (np. topników).

UWAGA: Wszelkie próby napraw związanych z układami BGA domowymi sposobami zazwyczaj kończą się uszkodzeniem płyty głównej.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *