Laptop nie uruchamia się lub nie wyświetla obrazu


Często spotykanymi usterkami, zwłaszcza w laptopach z kartą graficzną NVIDIA lub opartych o procesory AMD (mostek NVIDIA) są uszkodzenia układów BGA (karty grafiki lub mostka).

Objawami najczęściej są: ciągłe restarty laptopa lub brak obrazu na matrycy. Brak obrazu może być spowodowany także innymi przyczynami – uszkodzenie taśmy, inwertera, matrycy, płyty głównej.

Podstawy

Procedura startowa POST

Układy zasilania

Zwarcie na płycie

Data Code – NVIDIA

Kompatybilność układów NVIDIA

Wadliwe chipy NVIDIA

[restrict]Na forach internetowych oraz YouTube można znaleźć wiele przykładów jak nie należy naprawiać takich uszkodzeń oraz wiele błędnych informacji mogących doprowadzić to trwałego uszkodzenia płyty głównej!

W szczególności dominują w tej dziedzinie różne metody wygrzewania płyty głównej/układu, często metodami bardzo drastycznymi – opalarka, palniki, piekarnik, itp.

Zanim skorzystamy z któregoś ze znalezionych sposobów warto przeczytać poniższe informacje i zastanowić się jakie mogą być konsekwencje.

Wygrzewanie rdzenia układu grafiki lub mostka stosuje się także w serwisach. Jest to jednak wyłącznie sposób na potwierdzenie diagnozy – uszkodzenia układu. Jeśli laptop uruchomi się poprawnie po wygrzaniu układu – układ należy wymienić! Uzyskany efekt uruchomienia się laptopa będzie trwał krótko i problem powróci.

Piekarnik.
Cyna bezołowiowa topi się w temperaturze około 225*C. Wygrzewanie płyty w temperaturze niższej niż 225*C nie powoduje roztopienia cyny, a tym bardziej przetopienia jej pod układem. Ta pseudo metoda naprawy powoduje wyłącznie podgrzanie rdzeni układów, co może dawać złudzenie naprawy, jednak jest to efekt krótkotrwały.
Jeśli w piekarniku płyta uzyskałaby temperaturę topnienia cyny – poodpadałyby z niej cięższe elementy – np. kwarce.
W tym przypadku płyta główna jest nagrzewana i chłodzona bez odpowiedniej kontroli przyrostu temperatury w czasie co może spowodować wyginanie się płyty, rozwarstwienie, pękanie przelotek. W wielu przypadkach taka płyta nie nadaje się już do naprawy.

Palniki, opalarki, suszarki, itp.
W przypadku korzystania z tego rodzaju sprzętu jeszcze łatwiej bezpowrotnie zniszczyć płytę główną – przypalić lub spalić laminat, spowodować rozwarstwienia, wygięcia, pęknięcia.

W serwisach podgrzewanie rdzenia najczęściej wykonuje się za pomocą hotair’a kontrolując zarówno temperaturę, jak i czas nagrzewania. Jest to jednak wyłącznie sposób na potwierdzenie diagnozy i nie ma nic wspólnego z naprawą.

Wymiana, reflow, reballing układu należy wykonywać na specjalnych maszynach – stacjach lutowniczych BGA.

Działanie tych stacji pozwala na kontrolę temperatury i czasu nagrzewania/chłodzenia płyty, co zapobiega zniszczeniu płyty (wygięciu, rozwarstwieniu, pęknięciu przelotek). Wymagane jest także stosowanie odpowiedniej jakości materiałów (np. topników).

UWAGA: Wszelkie próby napraw związanych z układami BGA domowymi sposobami zazwyczaj kończą się uszkodzeniem płyty głównej.Inteligentne domy: Projekty, konsultacje, wykonanie, modyfikacje/ integracje.
Dla klientów indywidualnych i projektantów.

Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!
Jerzy Jurecky
Jerzy Jurecky
2020-12-15
Zweryfikowana
Mistrz, od lat korzystam i serdecznie polecam.
Jurek Walek
Jurek Walek
2020-12-12
Zweryfikowana
Profesjonalizm na wysokim poziomie, duże doświadczenie w naprawie laptopów, zdecydowanie polecam!
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski
2020-11-26
Zweryfikowana
Polecam serwis w 100% pełen profesjonalizm i fachowość.
Bartosz Ignaczuk
Bartosz Ignaczuk
2020-11-24
Zweryfikowana
Doskonały fachowiec z ogromną wiedzą, umiejętnościami i podejściem do klienta. Współpracujemy od kilku lat i zawsze byłem w pełni zadowolony z efektów. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam!