Płyta główna laptopa – Układy zasilania


UWAGA: Przed przystąpieniem do diagnostyki płyty głównej należy wyeliminować uszkodzenie innych urządzeń – dyski, napędy, procesor, RAM, WiFI, itp.Należy także sprawdzić zasilacz i baterię.

Zasilanie urządzeń płyty głównej realizowane jest przez przetwornice, stabilizatory, powielacze napięcia.

Brak reakcji na przycisk „POWER”, brak ładowania baterii, nieuruchamianie się płyty może być spowodowane między innymi uszkodzeniami układów zasilania urządzeń płyty głównej.

Sprawdzenie układów zasilania jest więc jedną z podstawowych czynności diagnostycznych.

Do poprawnego startu płyty głównej kontroler KBC musi otrzymać informację o poprawnym działaniu układów zasilania – sygnał „POWERGOOD” można sprawdzić na odpowiedniej nóżce KBC. Jeśli płyta próbuje startować, a ten sygnał się nie pojawia – należy sprawdzić przetwornice.

UWAGA: Przed sprawdzeniem układów zasilania należy sprawdzić urządzenia zewnętrzne, procesor, RAM, itp. (uszkodzone urządzenia te mogą powodować nieprawidłową pracę przetwornic – np. zwarcia)

Najprostszą metodą jest pomiar napięć na przetwornicach i porównanie ich z prawidłowymi napięciami wg schematu.
Jeśli napięcia na przetwornicach są zgodne ze schematem – sprawdzamy napięcia na stabilizatorach i powielaczach.
Jeśli te napięcia także są odpowiednie pozostaje do sprawdzenia układ generujący sygnał „POWERGOOD” i jego połączenie z KBC.

Jeśli któraś z przetwornic nie generuje odpowiedniego napięcia – sprawdzamy czy nie ma zwarcia do masy (w tym celu należy wyjąć procesor i RAM).

Uszkodzone elementy układów zasilania należy wymienić na sprawne.

Jeśli występuje zwarcie należy je oczywiście wyeliminować. Często zwarcia występują na kluczach lub kondensatorach.

UWAGA: Zwarcia mogą powodować także układy BGA – np.mostki, GPU.Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach, teletechnika, systemy alarmowe, automatyka domowa


Kosztorysy inwestorskie, ofertowe, zamienne, dodatkowe, przedmiary robót. Dla urzędów, projektantów, inwestorów, wykonawców Zobacz więcej na www.SKProgress.pl
Ebooki o naprawach laptopów i płyt głównych

Miejsce na Twoją reklamę!
Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *